Kradzież smartfonów spada, a wszystkiemu „winna” pewna funkcja w urządzeniach

Opublikowano: 2015-02-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

img-phone-steal-1 WATERMARK ON SHIRTWskaźnik kradzieży związanych ze smartfonami spadł drastycznie w trzech dużych miastach Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, odkąd producenci zaczęli implementować specjalne mechanizmy zabezpieczające przed przestępstwem.

Funkcja o której mowa, to tak zwany „kill switch”, który zdalnie wyłącza urządzenia w sytuacjach awaryjnych, czyli także w momencie, kiedy zostaną skradzione. Do tej pory jedynie Apple, Samsung i Google umieścili tego typu rozwiązanie w swoich smartfonach, a ich drogą podaży również Microsoft. Ma to nastąpić w momencie premiery mobilnego Windowsa 10, który będzie miał to zabezpieczenie domyślnie zainstalowane. W niektórych przypadkach taka opcja jest jednak zależna od użytkownika, zatem wymaga jego zgody na aktywację takiego zabezpieczenia.

Jeśli zaś chodzi o liczbę skradzionych smartfonów (na przykładzie iPhone’ów) – wskaźnik ten spadł o 40% w San Francisco i 25% w Nowym Jorku w ciągu roku od momentu wprowadzenia rzeczonego systemu przez Apple we wrześniu 2013 roku. W Londynie przestępczość związana z telefonami zmniejszyła się o połowę. Informacje te podali przedstawiciele władz trzech miast. Zgodnie stwierdzili, że nastąpił spory progres w zwalczaniu prawdziwej „epidemii kradzieży smartfonów”, która nękała mieszkańców aglomeracji – „Branża stale wprowadza na rynek nowe, zaawansowane funkcje, ale ochrona własnych klientów przed staniem się celem przestępstwa jest najlepszą technologią, jaką producenci mogli ofiarować” – powiedział prokurator okręgowy San Francisco, George Gascon.

Zgodnie z danymi National Consumers League, w 2012 roku skradziono blisko 1.6 miliona przenośnych sprzętów. W Kalifornii, gdzie prawo zezwalające na użycie „kill switcha” jeszcze nie weszło w życie, kradzież smartfonów stanowi ponad połowę wszystkich przestępstw w San Francisco, Oakland i innych miastach. Mimo to, rabunki w trzecim co do wielkości stanie USA sukcesywnie maleją, a z czasem powinno być jeszcze lepiej.

Źródło: Reuters

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.