Microsoft oszczędzi baterie w smartfonach

Opublikowano: 2014-10-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Nokia #sprzęt / podzespoły

news-fingershadow-1
Technologia Finger Shadow opracowana przez koncern Microsoft zmieni sposób zużywania energii przez ekrany dotykowe. Rozwiązanie może wydłużyć czas pracy baterii w smarftonach nawet o ponad 20%.

Problem, nad którym pochylili się inżynierowie z Microsoftu związany jest w wysokim zapotrzebowaniem na energię ekranów stosowanych w smartfonach. Co prawda producenci starają się temu zaradzić stosując rozmaite technologie oszczędzania prądu, na przykład automatyczne przyciemnianie wyświetlacza, jednak odbija się to na ergonomii korzystania z telefonów.

news-fingershadow-2Specjaliści z Redmond od dłuższego czasu pracują nad własnymi rozwiązaniami, które mają przynieść oszczędności energii bez konieczności godzenia się na kompromisy związane z komfortem pracy. Wśród opracowanych do tej pory technologii jest między innymi rozwiązanie uzależniające zużycie energii od rozmiarów palców użytkownika oraz kierunków w jakich przesuwa nimi po ekranie dotykowym.

news-fingershadow-3Ostatnia propozycja pochodząca z laboratoriów Microsoftu nosi nazwę Finger Shadow. Chodzi o technologię wykrywającą moment, w którym palce dotykają wyświetlacza i automatycznie wyłączają piksele w zasłanianym miejscu. Twórcy Finger Shadow po przeprowadzeniu odpowiednich testów utrzymują, że opracowane przez nich rozwiązanie pozwala oszczędzić od 5 do 22% energii pochodzącej z baterii w porównaniu ze smartfonami w których nie jest stosowana ta technologia. Niestety, rozwiązanie to stosowane może być jedynie w ekranach AMOLED, których czarne piksele nie pobierają prądu.

Na razie nie wiadomo kiedy Finger Shadow miałoby zostać wprowadzone na szeroką skalę do smartfonów Lumia produkowanych przez Microsoft. Tajemnicą pozostaje również, czy ta technologia zostanie zakupiona i zaimplementowana w telefonach innych producentów.

Źródło: Microsoft

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.