Mobilne płatności zbliżeniowe zyskują w oczach Polaków

Opublikowano: 2015-12-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-mastercard-raport-platnosci_zblizenioweMasterCard opublikował najnowsze dane dotyczące popularności płatności zbliżeniowych wśród polskich konsumentów. Wynika z nich, że na koniec trzeciego kwartału 2015 roku udział transakcji zbliżeniowych we wszystkich płatnościach kartami MasterCard lub Maestro przekroczył połowę i osiągnął 51%.

Liczba kart zbliżeniowych MasterCard aktywnie używanych przez Polaków wzrosła o 35%, a aż o 89% zwiększyła się liczba przeprowadzanych nimi płatności zbliżeniowych, w porównaniu do stanu z ubiegłego roku. Łączna wartość transakcji dokonanych kartami zbliżeniowymi MasterCard wzrosła natomiast o rekordowe 91% rok do roku, zaś średnia wartość pojedynczej transakcji wyniosła na koniec trzeciego kwartału 2015 roku około 35 zł.

Polska pozostaje w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o rozwój i popularność tej bezpiecznej i wygodnej formy płatności bezgotówkowych. Spośród innych europejskich krajów wyprzedzają nas jedynie Czechy, gdzie odsetek transakcji zbliżeniowych z wykorzystaniem kart MasterCard wyniósł w badanym okresie aż 72%. Inne kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodnie, w których płatności zbliżeniowe cieszą się rosnącą popularnością, to Węgry i Słowacja, w których co trzecia transakcja jest bezstykowa.

W ciągu ostatniego roku pięć polskich banków wdrożyło we współpracy z MasterCard usługę płatności mobilnych, dzięki której portfel może zostać zastąpiony przez telefon. Banki Spółdzielcze SGB oraz Bank BPH udostępniły w 2015 roku zbliżeniowe płatności mobilne klientom, którzy posiadają telefon obsługujący standard NFC oraz otrzymali od operatora sieci komórkowej kartę SIM NFC, na której zapisywane są dane karty płatniczej. W efekcie, płatności zbliżeniowe telefonem w technologii NFC oferuje już łącznie 10 czołowych polskich banków, które współpracują z MasterCard i T-Mobile lub Orange. Z kolei Getin Bank oraz Bank Pekao SA zdecydowały się wdrożyć zbliżeniowe płatności mobilne w technologii HCE, wykorzystującej chmurę obliczeniową do przechowywania danych kart płatniczych. Użytkownikom kart MasterCard taką możliwość zaoferował również bank BZ WBK. W Europie MasterCard prowadzi aktualnie 76 projektów wdrożeniowych zbliżeniowych płatności mobilnych, w tym 16 projektów HCE.

Źródło: MasterCard

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.