Można już pobierać testową wersję Windows 10 dla smartfonów!

Opublikowano: 2015-02-13
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #pozostali #systemy operacyjne

news-windows10-mobileTak jak Microsoft obiecał, tak zrobił. Windows 10 Technical Preview został udostępniony dla użytkowników niektórych modeli smartfonów Lumia. Jest to zarazem pierwszy raz, kiedy można samemu przekonać się, jaka jest nowa mobilna odsłona OS-a.

Wersja poglądowa Windows 10 na urządzenia mobilne jest dostępna dla osób, które zapisały się do programu Windows Insider (można to zrobić w każdej chwili). Dodatkowo, trzeba pobrać tę aplikację, aby móc skorzystać z testowej kompilacji systemu. Jest to oczywiście przeznaczone dla użytkowników ze smartfonami wyposażonymi w Windows Phone 8.1. Ponadto, dotyczy to (póki co) tylko kilku konkretnych modeli – Lumia 630, 635, 636 i 638 oraz Lumia 730 i Lumia 830. Joe Belfiore z Microsoftu zapewnia, że firma wprowadzi w ciągu następnych miesięcy wsparcie dla innych modeli, jak chociażby Lumia 930. Microsoft stwierdził , że postara się, aby Windows 10 znalazł się na większości smartfonów z 512 MB RAM, zatem można się spodziewać, że nawet niektóre bardzo tanie słuchawki producenta doczekają się wyczekiwanej „dziesiątki”, choć ominą je niektóre funkcje.

Wszystkim zainteresowanym, którzy spełniają powyższe warunki, zaleca się ostrożność. Jest to bardzo wczesna wersja systemu, więc w dalszym ciągu jest w niej dużo błędów, a niektóre z nich mogą nawet uniemożliwić prawidłowe korzystanie z urządzenia, jak np. dostanie się do połączeń telefonicznych. Oprócz tego brakuje jeszcze kilku funkcji – m.in. wsparcia dla wysyłania wiadomości w trybie dual-SIM, udostępniania notatek głosowych i dzwonków, filtra antyspamowego itd.

A co nowego pojawiło się w systemie Windows dla smartfonów? Jak podaje Microsoft, lepszą możliwość personalizacji ekranu startowego i ustawienia pełnoekranowej tapety/obrazu w tle, szerszą gamę szybkich działań w Centrum Akcji, dodano również interaktywne powiadomienia, które bezpośrednio z ich poziomu pozwalają wyłączyć alarm czy przejrzeć obrazy map. Usprawniono też możliwość zamiany mowy na tekst. Rozbudowaniu uległa również aplikacja Zdjęcia, która kataloguje wszystkie zdjęcia znajdujące się w pamięci urządzenia oraz w usłudze One Drive.

Źródło: Microsoft

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.