Najlepszy smartfon fotograficzny: Teleguru przeprowadza największy fototest w historii

Opublikowano: 2015-02-24
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #polecane #technologie #Apple #HTC #LG #Nokia #Samsung #Sony #sprzęt / podzespoły

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-4Ile razy słyszeliśmy zapewnienia producentów, że to właśnie ich telefon ma najlepszy aparat i idealnie nadaje się dla zastosowań fotografii mobilnej? Ile różnych modeli było uważanych za “najlepszy fotograficzny smartfon” wśród Twoich znajomych oraz innych redakcji? Teleguru postanowił jednak zmierzyć się z marketingowymi mitami i raz na zawsze ustalić, który smartfon robi najlepsze zdjęcia.

Celem wyjaśnienia tak prestiżowej kwestii, Teleguru zakasał rękawy, wyciągnął nieco już zakurzony latający dywan i udał się pod koniec grudnia ubiegłego roku do Królestwa Zachodzącego Słońca – Maroko. Efektem egzotycznej wyprawy jest ponad tysiąca fotografii, wykonanych przy akompaniamencie lokalnej, hipnotycznej muzyki, pięknej pogodzie i w klimacie „Baśni tysiąca i jednej nocy”. W tym miejscu warto dodać, że zawsze robione było po kilka zdjęć każdym aparatem, a następnie przeprowadzano selekcję – wybierane były tylko najlepsze z nich, dlatego są one reprezentatywne dla możliwości danego modelu.

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-wide3Więc który smartfon okazał się najlepszym urządzeniem fotograficznym? Właśnie tutaj zaczyna się najlepsza zabawa! Teleguru przygotował specjalny test, żeby raz na zawsze zakończyć wieczny temat dyskusji (i wielu kłótni) wśród miłośników technologii oraz fotografowania. Jest on podzielony na dwie części – jedna z nich zawiera zdjęcia wykonane w różnych warunkach w ciągu dnia, druga natomiast fotografie zrobione w nocy i słąbych warunkach oświetleniowych. Decyzja o rozłożeniu testu na dwa odrębne pojedynki została podyktowana wagą obu z nich (około 35 MB każdy). Dzięki temu udało się zniwelować bardzo długi czas oczekiwania na wczytanie aplikacji. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku wolniejszych łącz internetowych zalecana jest odrobina cierpliwości i poczekanie na załadowanie się zdjęć.

Istotne jest także dokładnie zapoznanie się z instrukcją, która wyjaśnia kilka ważnych kwestii, w tym oczywiście sposób korzystania z aplikacji fototestu i metodykę oceniania każdej z przedstawionych scen. Pamiętajcie przy tym, że test można zrobić tylko RAZ z każdego numeru IP, dlatego dobrze zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Jednocześnie odradzamy wykonywanie testu przy pomocy urządzeń mobilnych – ich przeglądarki nie umożliwiają przesuwania lupy do przybliżania scen.

Selekcja telefonów, które ostatecznie znalazły się w teście polegała na kilku punktach. Wybrane były te modele, które są:

  • dostępne u polskich operatorów telekomunikacyjnych (stąd też brak np. fenomenalnej Nokii 808 Pure View, która niestety jest już praktycznie nieuchwytna)
  • uznawane za najlepsze fotograficzne smartfony (według producentów oraz innych serwisów)
  • bardzo wysoko notowane w testach Teleguru
  • Tym sposobem wyłoniono grupę „ośmiu wspaniałych”, do których zaliczyły się następujące urządzenia:

 Apple iPhone 5S

Rozdzielczość 8 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/3”, dioda dual-LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-appleiphone5s-1


Apple iPhone 6

Rozdzielczość 8 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/3”, dioda dual-LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-appleiphone6-1


HTC One M8

Rozdzielczość 4 Mpix (UltraPixel), jasność f/2.0, sensor 1/3”, dioda dual-LED

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-htconem8-1

LG G3

Rozdzielczość 13 Mpix, jasność f/2.4, sensor 1/3”, dioda dual-LED, optyczna stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-lg-g3-1


Nokia Lumia 1020

Rozdzielczość 5 / 38 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/1.5”, dioda LED + ksenonowa lampa błyskowa, optyczna stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-nokia1020-1

Samsung Galaxy Note 4

Rozdzielczość 16 Mpix, jasność f/2.2, sensor 1/2.6”, dioda LED, optyczna stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-samsungnote4-1

Sony Xperia Z1 Compact

Rozdzielczość 20.7 Mpix, jasność f/2.0, sensor 1/2.3”, dioda LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-sony-xperiaz1compact-1


Sony Xperia Z3

Rozdzielczość 20.7 Mpix, jasność f/2.0, sensor 1/2.3”, dioda LED, cyfrowa stabilizacja obrazu

fototest-najlepszy-smartfonfotograficzny-sony-xperiaz3-1

Waszym zadaniem, Drodzy Czytelnicy, jest pomoc Teleguru w wyłonieniu najlepszego spośród najlepszych, a tym samym rozstrzygnięcie, który smartfon idealnie nadaje się do zadań fotograficznych.

Gotowi? Zapraszamy do wzięcia udziału w Fototeście Teleguru!

1. Fototest ze zdjęciami przeprowadzonymi za dnia.

2. Fototest ze zdjęciami przeprowadzonymi nocą.

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.