Niektóre aplikacje na BlackBerry OS 10 stwarzają poważne zagrożenie prywatności

Opublikowano: 2015-02-12
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #gry / aplikacje #problemy / awarie

news-blackberry-snap2chatUżytkownicy BlackBerry przyzwyczaili się do pewnego poziomu bezpieczeństwa instalując aplikacje, nie martwiąc się o to, co dzieje się „za kurtyną”. Czasem jednak bywa to zwodnicze, o czym świadczą ostatnie informacje o kilku popularnych programach.

Najnowsze doniesienia pochodzące ze strony File Archive Haven przypominają o tym, że zbyt duży komfort bezpieczeństwa może mieć złe skutki. Testy przeprowadzono na dwunastu aplikacjach. Sprawdzono, co dzieje się głęboko w strukturach ich zabezpieczeniach. Niektóre okazały się względnie bezpieczne, nie wzbudzając wielkich podejrzeń. Znalazło się jednak kilku podejrzanych i jak się okazało pochodzą one od jednego producenta, Nemory Studios.

news-blackberry-zagrożone-aplikacjeDziałanie tych aplikacji uznano jako zagrażające użytkownikom i ich prywatności. Dla przykładu Snap2Chat i Snap10, czyli natywne klienty Snapchata wysyłały w tle setki reklam do Smaato, firmy zajmującej się marketingiem na urządzeniach mobilnych. Oba programy udostępniały również niezaszyfrowane informacje (jak np. dane użytkownika, w tym jego płeć i wiek) do ukrytej witryny należącej do dewelopera. Nemory wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że jedyne informacje, jakie otrzymuje, to dane identyfikacji użytkownika. Ponadto, Snapchat złożył nakaz zaprzestania działalności przez twórcę w związku z używaniem ich logo, a także dlatego, że Snap2Chat i Snap10 są płatnymi aplikacjami.

Innymi szkodliwymi dla posiadaczy smartfonów z BlackBerry OS 10 programami są Insta10 i Twittly. W swoim działaniu wykorzystują znacznie większą przepustowość łącza niż ich oryginalne odpowiedniki (Instagram i Twitter). Co ciekawe, również zbierają i przesyłają dane na różne serwery bez wiedzy użytkownika. Jeszcze gorsze jest to, że Twittly wysyła personalia osób w formie zwykłego tekstu przez http, przez co mogą zostać łatwo skradzione przez podmioty trzecie.

Jeśli ktoś ma te aplikacje zainstalowane na swoim smartfonie BlackBerry, zaleca się jak najszybsze ich usunięcie.

Źródło: File Archive Haven, Crackberry

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.