Nokia na własnym podwórku przetestuje sieć 5G

Opublikowano: 2014-09-03
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Nokia #systemy operacyjne

news-nokia-5gKoncern Nokia patrzy w przyszłość. Postanowił uruchomić testową sieć 5G, która ma zrewolucjonizować w nadchodzących latach świat Internetu i nowoczesnych technologii.

Fińskie miasto Oulu ma się stać areną interesującego eksperymentu technologicznego. To właśnie tam firma Nokia zamierza rozpocząć testy sieci 5G.

Mowa o infrastrukturze nowej generacji, która ma między innymi pozwalać na przesyłanie danych z prędkością od 10 do 100 Gb/s, podczas gdy oferowane dzisiaj nowoczesne sieci LTE oferują transfer na poziomie do 300 Mb/s, a i to tylko w bardzo rozwiniętych cyfrowo krajach (np. Korei Południowej). W Polsce jest to maksymalnie 150 Mb/s.

Na razie nie jest znany szczegółowy plan, według którego Nokia zbuduje w Oulu swoją eksperymentalną sieć, nie wiadomo też, jak będą przeprowadzane testy jej wydajności. Natomiast nieoficjalnie mówi się o tym, że komercyjny start sieci 5G mógłby nastąpić w 2020 roku. Japończycy chcą ją uruchomić na Igrzyska Olimpijskie, które będą organizować właśnie za 6 lat. Niestety, patrząc na tempo wprowadzania zmian technologicznych w Polsce, Polacy na popularyzację 5G mogą czekać nawet dekadę.

Źródło: Nokia

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.