Nokia o krok od przejęcia sektora sieci komórkowych Alcatel-Lucent

Opublikowano: 2015-04-14
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-alcatel-lucentFrancuska gazeta Les Echos, powołując się na swoje źródła, stwierdziła, że Nokia jest bardzo blisko kupna aktywów Alcatel-Lucent w postaci działu sieci komórkowych. Akwizycja ma na celu wzmocnienie trzonu działalności fińskiej firmy, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Nie jest to pierwszy raz, gdy oba koncerny spotykają się i dyskutują na temat ewentualnej współpracy i przejęcia. Zaczęło się to jeszcze w momencie, gdy Nokia nie sprzedała swojego działu mobilnego Microsoftowi. Teraz przedstawiciele firm wznowili rozmowy, a liczba ich spotkań od stycznia tego roku znacznie wzrosła. Z początku sugerowano, że chodzi o pełne przejęcie Alcatel-Lucent, ale wygląda na to, że Nokia jest zainteresowana tylko jednym, wspomnianym już segmentem.

Dział sieci komórkowych wygenerował Alcatelowi sprzedaż na poziomie około 4.7 miliarda euro w 2014 roku, czyli niemal 30% wszystkich dochodów. Mimo to, paryska firma od samego początku (2006 rok) nie może pochwalić się regularnym zyskiem netto z tego działu, mając za konkurentów m.in. Ericssona, Huawei i…Nokie. Warto również wspomnieć, że Nokia rozważa sprzedaż biznesu odpowiedzialnego za nawigację satelitarną, w tym mapy Here. Sektor ten nie przynosi wielkich zysków, a właściwie – sukcesywnie traci na wartości. Chęć sprzedaży map jest też swego rodzaju potwierdzeniem doniesień, że Nokia chce się w głównej mierze skupić na sieciach bezprzewodowych.

Wszystkie te fakty przemawiają za rzekomym kupnem aktywów Alcatela przez fińską firmę. Jedni nie mają pomysłu na zwiększenie rentowności biznesu, drudzy chcą umocnić swoją pozycję na rynku i operować głównie w dziedzinie infrastruktury sieciowej. Nokia będzie musiała się jednak uzbroić w cierpliwość. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, czekają ich jeszcze rozmowy z francuskim rządem, dla którego Alcatel jest postrzegany jako firma o strategicznym znaczeniu.

Źródło: Reuters

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.