Nokia wraca na rynek smartfonów

Opublikowano: 2015-06-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Nokia #sprzedaż / wyniki

news-nokiaW niedawno przeprowadzonym wywiadzie dla niemieckiego Manager Magazin, CEO Nokii, Rajeev Suri potwierdził, że jego firma powróci do smartfonów w 2016 roku, odpowiadając za ich projektowanie i licencjonowanie marki.

W kwietniu pojawiła się nieoficjalna informacja, że Nokia może wrócić do tworzenia smartfonów pod koniec 2016 roku, kiedy wygasa umowa z Microsoftem, na mocy której Finowie nie mogą sprzedawać telefonów pod swoją marką. Skoro jednak porozumienie nie dotyczy tabletów, firma postanowiła spróbować swoich sił w tym biznesie, czego efektem jest Nokia N1 oparta na Androidzie. Urządzenie pojawiło się na początku tego roku w sprzedaży w Chinach, a ostatnio także na Tajwanie i oferując  niezłe parametry w atrakcyjnej cenie, osiągnęło całkiem przyzwoite wyniki sprzedaży.

Nokia N1 nie została jednak wyprodukowana i skomercjalizowana przez Nokię, a Foxconn. Finowie udostępnili Tajwańczykom jedynie swoją markę, co jest zrozumiałym podejściem, tym bardziej, że nie wymusza na Nokii tworzenia własnych linii produkcyjnych i ponoszenia kosztów całego przedsięwziecia. Tablet ten jest jednocześnie pewnym zwiastunem modelu biznesowego na smartfonowym rynku, który przyjmie firma z Espoo. Nokia zaprojektuje smartfony od podstaw, zaś proces produkcyjny zostanie przeniesiony na zewnętrznych partnerów, którzy dodatkowo nabędą prawa do korzystania z nazwy Nokia na urządzeniach. Kto będzie odpowiedzialny za produkcję? Tego CEO Nokii nie zdradził. Dodał tylko, że firma będzie szukać odpowiednich partnerów.

Zagadką pozostaje też to, z jakimi telefonami będziemy mieli do czynienia. Jeśli Nokia N1 ma być pewnym wyznacznikiem, to raczej nie należy spodziewać się smartfonów z wysokiej półki, a rozsądnie wycenionych i nieźle wyposażonych androidowych propozycji.

Źródło: Reuters

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.