Nowe, autorskie rdzenie Samsunga zapewnią przyszłym Exynosom niesamowitą wydajność

Opublikowano: 2015-04-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Samsung #sprzęt / podzespoły

news-samsung-mongooseSamsung, za sprawą procesora Exynos 7420, który znalazł się w Galaxy S6 i S6 Edge potwierdził, że już w tej chwili nie musi polegać na rozwiązaniach konkurencji. Rynek układów scalonych zmienia się jednak w szybkim tempie, dlatego Koreańczycy nie spoczywają na laurach i pracują nad czymś zupełnie nowym.

Exynos 7420, choć wyprodukowany w zakładach Samsunga, będąc jednocześnie ich własnością, jest oparty na standardowych rdzeniach Cortex A57 i A53, spotykanych w wielu innych czipach. Zmieni się to już w kolejnej generacji procesorów koreańskiego producenta, który opracowuje w tej chwili autorskie rdzenie, o kodowej nazwie Mongoose. Mają one być oparte na zupełnie innej architekturze i według najnowszych doniesień i spekulacji, będą o 45% wydajniejsze niż te użyte w Exynosie 7420. Z tego co wiadomo, 64-bitowe układy Mongoose powinny zapewniać wsparcie dla instrukcji ARMv8 i pracować w częstotliwości do 2.3 GHz. Prawdopodobnie zostaną wyprodukowane w procesie technologicznym 14 nm FinFET.

Pierwszym procesorem bazującym na wspomnianych rdzeniach ma być Exynos M1, który ma także wykorzystywać Heterogeneous System Architecture (HSA) – standard według którego różne jednostki obliczeniowe mają wspólną pamięć RAM i wykonują jednocześnie te same zadania. Zanim jednak poznamy więcej szczegółów na temat tego projektu minie trochę czasu. Spekuluje się, że Mongoose trafi do masowej produkcji dopiero za 9-12 miesięcy.

Źródło: GSMArena

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.