Nowy Windows dostępny w 7 wersjach. Mobilny system otrzymał nazwę Windows 10 Mobile

Opublikowano: 2015-05-14
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #systemy operacyjne

news-windows10Microsoft ogłosił, że w sprzedaży pojawi się siedem wersji dziesiątej edycji „kafelkowego” systemu. Na liście tej znajdują się dwie odsłony dedykowane urządzeniom mobilnym.

Premiera Windows 10 tuż tuż. Komputery PC powinny otrzymać aktualizację już latem. Nieco później, najprawdopodobniej jesienią, nowy OS trafi na smartfony i tablety. W wersji mobilnej będzie on wspierał urządzenia z ekranami do 8 cali i zapewni wsparcie m.in. dla funkcji Continuum, dzięki której użytkownik może korzystać z telefonu jak z komputera, podłączając ekran, klawiaturę i myszkę. Co ciekawe, nie będzie to jedyna mobilna edycja – pojawi się również odmiana dedykowana urządzeniom firmowym i rozwiązaniom biznesowym.

Łącznie Microsoft planuje wydać na rynek 7 wersji Windows 10:

  • Windows 10 Home – dla użytkowników domowych
  • Windows 10 Pro – dla małych firm
  • Windows 10 Enterprise – dla średnich i dużych przedsiębiorstw
  • Windows 10 Education – dla szkół i uczelni wyższych
  • Windows 10 Mobile – dla smartfonów i tabletów, przeznaczona dla użytkowników domowych
  • Windows 10 Mobile Enterprise – dla urządzeń firmowych
  • Windows 10 IoT Core – dla tanich komputerów mini-pc (np. Raspberry Pi) oraz urządzeń Internetu rzeczy

Wersje dla użytkowników domowych mają wszystkie najważniejsze, podstawowe funkcje, jak np. asystent głosowy Cortana, przeglądarka Edge (znana wcześniej jako Spartan), Continuum, Windows Hello i inne. Natomiast wszelkie odmiany biznesowe są dodatkowo wyposażone w zaawansowane narzędzia z dziedziny bezpieczeństwa sieciowego i otrzymują długoterminowe wsparcie od Microsoftu.

Warto wspomnieć, że w ciągu roku od premiery, każdy użytkownik Windows 7 i 8 (8.1) będzie mógł bezpłatnie dokonać aktualizacji do W10.

Źródło: Microsoft

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.