Orange inwestuje w szybki Internet w 60 miastach

Opublikowano: 2016-06-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Orange #wyniki / raporty

img-orange-1Po doprowadzeniu światłowodu do milionowego gospodarstwa domowego Orange Polska zapowiada dalsze inwestycje. Wkrótce będą prowadzone w 60 miastach w kraju, a do 2018 roku pochłoną około 2.2 miliarda zł. Rozbudowę światłowodów, szczególnie na obszarach, gdzie nie jest to opłacalne komercyjnie, będą wspierać także środki unijne.

Sieć światłowodów Orange Polska ma dziś około 90 tysięcy km. Na koniec tego roku w zasięgu sieci znajdzie się około 1.5 miliona gospodarstw domowych. Do końca 2018 roku będzie ich 3.5 miliona.

Orange Polska jako pierwszy krajowy operator w ramach poprzedniej perspektywy unijnej zrealizował dwa duże projekty sieci regionalnych w województwie lubelskim i pomorskim oraz dziewięć sieci dostępowych na terenach Polski Wschodniej. W sumie powstało 3.3 tysiąca sieci światłowodowej, 569 punktów dostępowych oraz 101 węzłów. Dotacja wyniosła niemal 100 milionów zł, dwukrotnie większa kwota została wydana z budżetu operatora.

Obecnie Orange uczestniczy w konkursie w ramach perspektywy finansowe 2014-2020. Operator złożył osiem projektów na budowę światłowodowej sieci dostępowej docierającej łącznie do 14 tysięcy gospodarstw domowych. Zamierza także brać udział w planowanym na październik drugim konkursie na tzw. duże projekty, w którym dofinansowanie ma wynieść 3 miliardy zł.

W całej Polsce sieć światłowodowa liczy dziś około 420 tysięcy km. Dalsza rozbudowa jest koniecznością ze względu na rosnące potrzeby użytkowników w zakresie transmisji danych i rozwijającej się technologii Internetu Rzeczy.

„Wynika to z liczby urządzeń, które mamy w gospodarstwach domowych, i rosnących potrzeb związanych z oglądaniem telewizji, filmów, graniem, z dostępem do wiedzy oraz obecnością w mediach społecznościowych. Coraz częściej mamy inteligentne domy, które wymagają ciągłego podłączenia i monitorowania za pośrednictwem internetu. Rozwija się też internet rzeczy. Najlepszą odpowiedzią na takie potrzeby jest właśnie internet światłowodowy” – mówi Bożena Leśniewska, członek zarządu ds. sprzedaży i komercyjnej digitalizacji w Orange Polska.

Jak podkreśla, sprzedaż oferty internetu światłowodowego w Orange dynamicznie się rozwija, chociaż popularny pozostaje internet mobilny. Obydwa dostępy dobrze się jednak uzupełniają – „Nasza oferta jest coraz bardziej konwergentna. Sprzedajemy zarówno usługi stacjonarne, jak i mobile. Klienci zyskują korzyści finansowe poprzez obniżenie kosztów korzystania z dalszych usług. Za każdą następną dostają bowiem obniżki” – mów Bożena Leśniewska.

Oferta Orange jest do kupienia zarówno na stronie internetowej operatora, w telesprzedaży, jak i w 150 salonach, które znajdują się w obszarach zasięgu internetu światłowodowego. Istotne są także inicjatywy, które wspierają lokalną sprzedaż – spotkania z klientami na osiedlach, a teraz również Fiber Shop, czyli mobilny sklep, który będzie przenoszony na kilka miesięcy na poszczególne osiedla czy miejsca, gdzie Orange ma gotową ofertę światłowodową.

Źródło: Newseria

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.