Orange pozbywa się budek telefonicznych

Opublikowano: 2016-09-20
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Orange #wyniki / raporty

news-budka-telefonicznaCzasy budek telefonicznych przemijają – przekonuje Orange, które w przyszłym roku zamierza zlikwidować wszystkie automaty w Polsce.

Aktualnie w kraju jest ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po jednym w każdej gminie. Planowo, w 2017 roku wszystkie mają zostać zdemontowane.

Co ciekawe, na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie Orange zainstalował na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety – złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich 125 rozmów. W tym samym czasie tylko w sieci Orange wykonano 7.4 miliona minut rozmów komórkowych i wysłano 31.145 miliona SMS-ów.

Pierwsze budki telefoniczne pojawiły się na polskich ulicach na początku lat 60. Pozwalały tylko na rozmowy lokalne i płaciło się monetą 1 zł. Na przełomie lat 60 i 70 dało się połączyć również międzymiastowo, a później również za granicę. W latach 80 inflacja wymusiła skonstruowanie aparatu, który łatwo można było przestawiać na różne monety, a następnie na żetony. W 1991 roku Polacy poznali automat na karty magnetyczne włoskiej firmy URMET, na karty elektroniczne (rok 2000) i wreszcie takie, z których można było wysyłać SMS-y i e-maile (rok 2003). Najwięcej automatów było w roku 2000 – ponad 95 tysięcy. Natomiast rok później klienci wydzwonili rekordowe ponad miliard impulsów. Złote czasy budek telefonicznych skończyły się w okolicach 2008 roku, wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych.

Źródło: Orange

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.