Orange zwiększa bezpieczeństwo danych w CPD Łódź

Opublikowano: 2016-09-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Orange #wyniki / raporty #wideo

news-orange-datacenterOrange inwestuje w rozbudowę swojego największego Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi. Oddanie do użytku kolejnych 900 metrów kwadratowych powierzchni serwerowni pozwoli zwiększyć możliwości ośrodka i ofertę usług ICT dla klientów komercyjnych.

Oprócz większej powierzchni, Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi zyska również nowoczesne systemy, które zwiększą jego efektywność energetyczną przy jednoczesnym zachowaniu dostępności i bezpieczeństwa znajdujących się w nim urządzeń i zasobów.

„Uruchamiając kolejną część obiektu, jako jedni z pierwszych w Europie wdrożyliśmy innowacyjny system klimatyzacji bazujący na technologii free coolingu adiabatycznego. To w pełni ekologiczne rozwiązanie, które do chłodzenia sprzętu wykorzystuje pośrednio powietrze pobierane z zewnątrz, a w sytuacji, gdy jego temperatura jest zbyt wysoka, wykorzystuje proces odparowania wody do obniżenia temperatury powietrza. Gwarantuje to zapewnienie doskonałego środowiska pracy urządzeń – stałą temperaturę oraz wilgotność pomieszczenia, a dodatkowo pozwala na obniżenie zużycia energii” – wyjaśnił Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska.

Dodatkową ochronę danych zapewnia tzw. Komora Lampertza – unikalna przestrzeń, odporna na wiele rodzajów zagrożeń, np. impulsy elektroenergetyczne oraz ekstremalne temperatury. Komora jest skonstruowana tak, by wytrzymać trzęsienie ziemi czy pożar. W sytuacji klęski żywiołowej, przez 90 minut utrzyma optymalne warunki do przechowywania danych, co zwiększa szanse na uratowanie krytycznych zasobów przed zniszczeniem. Centrum wyposażono też w nowoczesne systemy gaśnicze oraz zwielokrotnione systemy zasilania awaryjnego. Generatory prądotwórcze zapewniają moc około 18 MVA, która wystarczyłaby na zaopatrzenie w energię elektryczną kilkudziesięciotysięcznego miasta.

Systemy CPD Łódź chronią stale około 13 petabajtów danych. Część z nich stanowią informacje o kluczowym znaczeniu dla zachowania ciągłości działania systemów Orange Polska, które są również newralgiczne dla państwa i obywateli. W ośrodku jest ponad 2500 serwerów fizycznych i około 5000 serwerów wirtualnych.

CPD Łódź znajduje się na państwowej liście obiektów strategicznych dla województwa łódzkiego.

Źródło: Orange

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.