Pakistan zablokuje usługi Blackberry

Opublikowano: 2015-07-27
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-blackberry-bes-pakistanWładze w Pakistanie podjęły decyzję o zablokowaniu możliwości korzystania z Blackberry Enterprise Service (BES) od 30 listopada. Krajowi operatorzy otrzymali od urzędu telekomunikacji nakaz, zgodnie z którym do tego terminu muszą wyłączyć usługę.

Powody tej decyzji nie zostały dokładnie objaśnione. Zagraniczne media dotarły jedynie do informacji, że zostało to podyktowane względami bezpieczeństwa i chęcią skuteczniejszej walki z lokalnymi gangami i organizacjami terrorystycznymi, które korzystają z telefonów Blackberry i ich rozwiązań, celem prowadzenia szyfrowanych i prywatnych rozmów.

Innego zdania jest m.in. Privacy International (PI), czyli organizacja walcząca z tajną i masową inwigilacją. Według nich, taki ruch ze strony Pakistanu w żadnym stopniu nie pomoże w zażegnaniu obaw o bezpieczeństwo obywateli kraju, a jedynie zwiększy kontrolę władz nad nimi. PI zaznacza też, że już wcześniej pakistańska agencja wywiadu Inter-Services Intelligencje (ISI) szukała sposobu na zwiększenie zasięgu inwigiacji oraz przechwytywania komunikacji. Wygląda więc na to, że zablokowanie Blackberry Enterprise Service jest krokiem w tym kierunku.

Jednocześnie, jak podaje The Wall Street Journal, pozostałe usługi kanadyjskiej firmy, czyli Blackberry Messenger (BBM) oraz Blackberry Internet Services (BIS) nadal będą wspierane i nie dotkną ich zaplanowane przez Pakistan zmiany.

Źródło: IBTimes, Baaghi

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.