Polacy porzucają gotówkę na rzecz płatności telefonem

Opublikowano: 2016-01-18
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

img-phone-money-3Większość Polaków przyznaje, że używa gotówki rzadziej niż jeszcze rok temu, a coraz popularniejsza staje się bankowość internetowa. Na znaczeniu zyskują również zbliżeniowe płatności telefonem.

Polacy coraz chętniej korzystają z płatności mobilnych. Choć obecnie robi to tylko kilka procent społeczeństwa, użytkowników powinno nieustannie przybywać. Z systemu BLIK, uruchomionego w lutym 2015 roku, korzysta już 1.5 miliona osób, które do tej pory dokonały około 2 milionów transakcji. PSP, który jest operatorem BLIK, planuje też wprowadzenie rozwiązania zbliżeniowego.

Trendy w płatnościach mobilnych w najbliższym czasie w dużej mierze zależeć będą również od wejścia na rynek internetowych gigantów, jak Apple czy Samsung. Ich wpływ w krótkim terminie nie powinien być jednak znaczący, bo będzie dotyczył wyłącznie posiadaczy określonego typu urządzenia i systemów operacyjnych. Dla klientów najważniejsze będą te rozwiązania, które wprowadzają w Polsce banki, czyli BLIK, płatności HCE (zbliżeniowe) i płatności w aplikacji, które dają bezpośredni dostęp do biletów czy parkingów, czyli codziennych prostych transakcji – wyjaśnia Jakub Grzechnik, dyrektor Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej w PKO Banku Polskim. Co ważne, klienci przede wszystkim zwracają uwagę na przyjazność serwisów i przydatność oferowanych rozwiązań, przedkładając wygodę nad nowinki technologiczne.

Zdaniem eksperta PKO Banku Polskiego, w najbliższych latach bankowość mobilna nie wyprzedzi elektronicznej, a klienci będą komplementarnie korzystać z obu możliwości – np. do sprawdzania salda czy robienia przelewów z pierwszej metody, zaś do poszukiwania produktów czy sprawdzania historii rachunku z drugiego rozwiązania.

Źródło: Newseria

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.