Polkomtel i Huawei: Pierwszy w Polsce test technologii Voice over LTE

Opublikowano: 2014-09-24
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Plus #pozostali operatorzy #Internet mobilny #wyniki / raporty

news-plus-volte
Przeprowadzono pierwszy w Polsce udany test nowej technologii połączeń komórkowych. Voice over LTE ma zapewnić użytkownikom, poza wyższą jakość rozmów, wiele dodatkowych korzyści.

Firmy Polkomtel oraz Huawei ogłosiły, że udało im się przeprowadzić pierwsze w Polsce testowe połączenia głosowe za pomocą sieci LTE.

Mowa o technologii noszącej nazwę Voice over LTE (VoLTE), która ma zapewnić użytkownikom wiele dodatkowych korzyści w porównaniu z połączeniami za pomocą tradycyjnej sieci komórkowej. Według Polkomtela VoLTE zapewnia o wiele wyższą jakość połączeń niż inne technologie, pozwalając na eliminowanie wielu zakłóceń spotykanych na co dzień podczas połączeń za pomocą telefonów komórkowych. Oprócz połączeń głosowych, VoLTE ma także stwarzać dodatkowe możliwości – na przykład przesyłać obraz wideo w jakości HD w oparciu o zwykły numer telefonu, co mogłoby znacznie podnieść jakość wideorozmów.

Polkomtel poinformował też, że podczas wspomnianego testu z powodzeniem przeprowadzono próbę funkcji o skomplikowanej nazwie eSRVCC (extended single radio voice continuity). Ma ona zapewniać ciągłość prowadzonej rozmowy telefonicznej w przypadku wyjścia z zasięgu sieci w technologii LTE i przejścia do sieci 3G. Wbrew pozorom to bardzo ważne, gdyż dostępność LTE poza większymi miastami i miasteczkami nadal jest ograniczona.

Oczywiście pierwszy udany test VoLTE nie oznacza, że technologia ta szybko znajdzie się na usługach użytkowników w Polsce. Zapewne upłynie jeszcze sporo czasu aż sieci poszczególnych operatorów zostaną przystosowane do nowego standardu, trzeba też pamiętać o tym, że do korzystania z VoLTE konieczne jest używanie telefonu obsługującego tę technologię (np. iPhone 6).

Źródło: Polkomtel

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.