Polska na 30 miejscu w rankingu szybkości Internetu

Opublikowano: 2015-04-01
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Internet mobilny #wyniki / raporty

news-internet-akamaiJak wynika z najnowszego raportu firmy Akamai, Polska znalazła się na 30 miejscu pod względem średniej prędkości Internetu na świecie. Pierwsze miejsce należy do niekwestionowanego lidera – Korei Południowej.

Średnia prędkość łączy internetowych w Polsce wynosiła w IV kwartale 2014 roku 8.8 Mb/s. Dokładnie tyle samo uzyskali nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. Rezultaty te przekładają się na 17% wzrost względem poprzedniego roku i jednocześnie jest to o 1.5% więcej niż w III kwartale. Lokuje to nas na 30 pozycji na świecie i 16 w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Za Polską w zestawieniu znalazły się takie państwa jak Węgry, Hiszpania, Portugalia czy Francja.

news-akamai-internet-emeaMimo to, zdecydowanie wyprzedzają nas Korea Południowa (22.2 Mb/s), Hong Kong (16.8 Mb/s) i Japonia (15.2 Mb/s). Czwarte miejsce w rankingu globalnym, a przy tym pierwsze w EMEA zajmuje Szwecja ze średnią prędkością łącz internetowych na poziomie 14.6 Mb/s, choć kurczowo trzyma się ich Szwajcaria (14.5 Mb/s) i Holandia (14.2 Mb/s). Średnia globalna wynosi 4.5 Mb/s.

news-akamai-internet-światJeśli zaś chodzi o Internet mobilny, Polska może się pochwalić średnią szybkością 5.1 Mb/s, przegrywając nieco z Niemcami, którzy osiągnęli 5.4 Mb/s. Przewagę mieliśmy jednak w przypadku dostępności szybkiego Internetu – granicę 4 Mb/s przekroczyło 65% Polaków i tylko 35% Niemców. Najszybszą prędkość uzyskała Wielka Brytania (średnio 16 Mb/s). Reszta krajów miała poniżej 10 Mb/s. W całym zestawieniu zaskoczeniem jest wynik USA – średnia prędkość Internetu w tym kraju wynosiła 3.2 Mb/s.

Źródło: Akamai

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.