Polska otrzyma miliard euro na upowszechnienie szybkiego Internetu

Opublikowano: 2015-04-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-internetPowszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu w Polsce może powstać jedynie dzięki współpracy biznesu, administracji i nauki. Bez odpowiedniej kooperacji nie uda się skutecznie wydać ponad miliarda euro przeznaczonego na zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego Internetu.

Andrzej Dulka, prezes Alcatel-Lucent Polska zabrał głos w sprawie i przypomniał, że Polska jest w tej chwili jednym z najgorszych krajów UE pod względem dostępu do Internetu szerokopasmowego. Obecnie w naszym kraju korzysta z niego 71% gospodarstw domowych. Według danych Eurostatu średnia unijna to 78%, a niższy wskaźnik od Polski ma tylko 7 państw – Bułgaria, Grecja, Chorwacja, Cypr, Litwa, Portugalia i Rumunia. Do 2020 roku wskaźnik ten ma ulec jednak znacznej poprawie, głównie dzięki inwestycjom finansowanym ze środków unijnych. W ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa otrzymamy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego niemal 2.2 miliarda euro, w tym na zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu przeznaczono ponad miliard euro. Kolejne około 180 milionów euro w ramach wkładu krajowego musi zainwestować Polska.

Dulka zwraca uwagę na to, że inwestować będzie też biznes prywatny. Dlatego właśnie współpraca jest tak ważna. Stwierdził również, że już teraz zarówno administracja państwowa, jak i biznes prywatny dobrze radzą sobie ze swoimi zadaniami. Jednak to nie wystarczy, by w pełni wykorzystać środki, musi powstać synergia. Dulka przywołuje ekonomiczną teorię gier. Zakłada ona, że dwa gracze rynkowi mogą skorzystać, o ile będą ze sobą współpracowali, choć zwykle z uwagi na konkurencję i brak informacji co do zamiarów drugiej firmy wybierają rywalizację. To bowiem zabezpiecza ich przed narażaniem się na większe straty, gdy konkurent nie zechce współpracować.

Prezes Alcatel-Lucent Polska przestrzega też, że jeśli nie odniesiemy sukcesu w cyfryzacji Polski, to za kilka lat nasza gospodarka straci konkurencyjność. Bez powszechnego dostępu do szybkiego Internetu nie będzie w stanie rywalizować z nowocześniejszymi pod tym względem krajami.

Źródło: Newseria

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.