Polskie miasta zainwestują w inteligentne technologie

Opublikowano: 2016-01-13
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-smart-city-1Prawie trzy czwarte polskich miast zamierza w najbliższym czasie rozwijać technologię smart city, inwestując w m.in. inteligentne systemy transportowe, nowoczesne oświetlenie czy systemy zarządzania energią. Pomogą w tym środki unijne w wysokości nawet 18 miliardów euro.

Według raportu organizacji Polskie Miasto Przyszłości, około 14% polskich miast korzysta z elementów inteligentnego miasta. W najbliższym czasie odsetek ten powinien jednak znacząco wzrosnąć. Z danych Integrated Solutions wynika, że 73% samorządów deklaruje chęć sięgnięcia po unijne środki w celu wdrożenia rozwiązań z zakresu smart city. Praktycznie wszystkie programy krajowe i regionalne w ramach perspektywy 2014-2020 tego typu wsparcie przewidują. W sumie może to być około 18 miliardów euro – wynika z informacji podanych w lipcu 2015 roku przez resort infrastruktury i rozwoju.

Obecnie najczęściej wykorzystywane są elementy systemów monitorowania, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo publiczne i wykrywalność przestępstw. Inne inwestycje dotyczą inteligentnych systemów transportowych, które mają usprawnić ruch w mieście i ułatwić życie mieszkańcom. Równie chętnie miasta korzystają z rozwiązań związanych z inteligentnym sterowaniem oświetleniem ulicznym czy pozwalających na bardziej efektywne zarządzanie infrastrukturą energetyczną oraz wodną. Tego typu elementy znalazły już zastosowanie m.in. w Warszawie, we Wrocławiu czy w Środzie Wielkopolskiej.

Dla polskich miast idea smart city to także możliwość optymalnego gospodarowania posiadanymi zasobami. Obecnie 75% światowego zużycia energii elektrycznej przypada na aglomeracje miejskie. Szacuje się, że w kolejnych latach popyt na energię może się podwoić. Jak zauważa Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska, dzięki rozwiązaniom smart city możliwe będzie również zmniejszenie presji środowiskowej. Elementy takie jak nadmierne zatrucie środowiska czy ujemny bilans energetyczny mogą zostać wyeliminowane przy zastosowaniu nowoczesnej technologii.

Źródło: Newseria

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.