Prace nad ″składanym″ smartfonem nadal trwają

Opublikowano: 2014-10-02
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #pozostali #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły

news-goole-ara1
Projekt nazywa się Ara i umożliwi złożenie wymarzonego smartfona z pojedynczych modułów.

Koncepcję stworzenia telefonu, którego budowę można dowolnie zmieniać za pomocą oddzielnych modułów koncern Google przejął wraz z projektem Phoneblocks, który został zaprezentowany kilka miesięcy temu.

Pomysł polega na tym, że podstawą każdego z aparatów projektu Ara jest moduł zwany Endo. Do tego szkieletu użytkownik może podłączyć kolejne elementy, takie jak kości pamięci RAM, nośnik pamięci Flash, aparat fotograficzny oraz baterię. Odpowiednie moduły mają być dostępne w sklepie Google Play, ale ich ceny nie są na razie znane. Wiadomo jedynie, że sam szkielet Endo ma kosztować około 50 dol. Google zapowiada, że gotowe zestawy pozwalające na samodzielne skomponowanie smartfona z modułów będą dostępne w sprzedaży na początku 2015 roku.

news-google-ara2

Google podkreśla, że opracowana przez niego konstrukcja pozwoli użytkownikowi na wymianę poszczególnych elementów urządzenia bez konieczności jego wyłączania, nawet w przypadku baterii. Taką możliwość ma dawać specjalny system gromadzenia energii w smartfonie. Modułowy telefon ma być oferowany w trzech różnych rozmiarach – od najmniejszego, poprzez średni, aż po największy, którego wielkość będzie odpowiadała rozmiarom phabletu, a więc telefonu z ekranem o przekątnej większej niż 5 cali. Smartfon Ara ma pracować pod kontrolą zapowiadanego przez Google systemu operacyjnego Android L.

Źródło: Google

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.