Project AirGig - Internet po sieci energetycznej

Opublikowano: 2016-09-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie

news-airgig-1AT&T zapowiedziało nowy, eksperymentalny projekt – AirGig to rodzaj bezprzewodowej infrastruktury, która tanim kosztem ma umożliwić multi-gigabitowy przesył danych po liniach energetycznych.

Project AirGig ma się opierać na małych, plastikowych antenach rozmieszczonych wzdłuż linii energetycznych, które transmitują sygnał dookoła nich, a dzięki wbudowanym nadajnikom mogą sterować obciążeniem sieci. Do łączności wykorzystywane są milimetrowe fale umożliwiające osiągnięcie gigabitowych prędkości w publicznych punktach dostępu Wi-Fi czy sieciach szerokopasmowych oraz wdrożenie do istniejących pasm 4G LTE i przyszłych technologii 5G. Infrastruktura służyłaby też do Internetu Rzeczy, telemedycyny i rozszerzonej rzeczywistości.

Za nowym rozwiązaniem AT&T stoi ponad 100 różnych patentów. Testy laboratoryjne AirGig trwają już przeszło dekadę i są zdaniem operatora na tyle obiecujące, że w 2017 roku wystartować ma pierwsza próba terenowa.

Źródło: AT&T, własne

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.