Project Ara jeszcze w tym roku

Opublikowano: 2016-05-23
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie #pozostali #sprzęt / podzespoły

news-project-araGoogle od kilku lat rozwija koncepcję modularnego smartfona o nazwie Project Ara. Ostatnie miesiące nie były jednak szczególnie udane dla całego przedsięwzięcia, które od pierwszych zapowiedzi doczekało się kilku zmian. Najnowszą wersję urządzenia zobaczyliśmy na Google I/O 2016 i przy okazji dowiedzieliśmy się, kiedy nastąpi jego premiera.

Project Ara w swoim pierwotnym założeniu miał być smartfonem opartym na wymiennych modułach, pozwalając użytkownikowi na pełne dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb. Google wielokrotnie wspominał o możliwości wymiany procesora, aparatu, baterii czy dołożenia pamięci RAM, a samych modułów miało być na początek około 30.

W trakcie Google I/O 2016 wyszło na jaw, że smartfon w wersji dla deweloperów zadebiutuje tuż przed końcem tego roku, w czwartym kwartale. Do rąk konsumentów ma natomiast trafić w 2017 roku. Na konferencji doszło także do prezentacji i omówienia sprzętu, za który odpowiada dział Google ATAP (Advanced Technology and Projects).

Project Ara w aktualnej wersji jest nieco bardziej restrykcyjną konstrukcją. Główne podzespoły urządzenia, takie jak ekran (5.3-calowy) czy procesor, pozostaną niewymienne. Użytkownicy otrzymają za to dostęp do sześciu slotów elektromagnetycznych, do których przyłączą specjalnie przygotowane komponenty – wśród nich moduł aparatu, głośnik z mikrofonem, dodatkowy ekran e-Ink, czy nawet glukometr. Każdy z modułów będzie można wymienić bez konieczności wyłączania smartfona za pomocą komend głosowych lub ręcznie.

Nad modułami pracują już takie firmy Panasonic, TDK, iHealth, E Ink, Toshiba, Sony Pictures Home Entertainment i Samsung.

Źródło: Phonearena, własne

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.