Przegrzewający się Helio X20? MediaTek odpowiada na doniesienia

Opublikowano: 2016-02-03
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzęt / podzespoły #problemy / awarie

news-helio_x20-2Problemy z przegrzewaniem Snapdragona 810 stały się prawdziwą zmorą Qualcomma i części flagowych smartfonów z 2015 roku. Branżowe źródła donoszą, że podobna sytuacja spotyka teraz produkt MediaTeka – Helio X20.

Najnowszy procesor tajwańskiego producenta jest pierwszym mobilnym SoC składającym się z 10 rdzeni. Dwa z nich (Cortex-A72) służą do najbardziej wymagających zadań i są taktowane zegarem 2.5 GHz. Cztery kolejne (Cortex-A53) pracują z częstotliwością 2.0 GHz i stanowią balans pomiędzy wydajnością a energooszczędnością. Pozostałe cztery rdzenie mają 1.4 GHz, a ich główną cechą jest niskie zapotrzebowanie na prąd.

Helio X20, choć na swój sposób innowacyjny, nie ustrzegł się poważnych problemów. Pierwszy z nich, dotyczący nieprawidłowego działania modułu Wi-Fi, został już wyeliminowany. Teraz pojawił się jednak kolejny – osiąganie przez układ nadmiernie wysokiej temperatury. Doskonale pamiętamy przypadek Snapdragona 810, który zniechęcił do współpracy z Qualcommem wielu producentów, np. Samsunga, który w serii Galaxy S6 postawił ostatecznie na autorskiego i mniej problematycznego Exynosa 7420. MediaTek może doczekać się podobnego scenariusza. Spekuluje się, że z Helio X20 zrezygnowali już Xiaomi, HTC oraz Lenovo.

Na odpowiedź Tajwańczyków nie trzeba było jednak długo czekać. Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji i potęgi tego typu doniesień, wystosowali oświadczenie, w którym poinformowali o uruchomieniu masowej produkcji chipu i braku jakichkolwiek nieprawidłowości. Przy okazji MediaTek ujawnił, w jaki sposób Helio X20 radzi sobie z wysokimi temperaturami. Otóż w momencie osiągnięcia pewnego poziomu, wyłączane zostają wysokowydajne rdzenie Cortex-A72. W ten sposób procesor przez pewien czas korzysta jedynie z ośmiu dostępnych, niżej taktowanych rdzeni. Pytanie, jak często będzie mu się to zdarzać?

Źródło: GSMArena

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.