Przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu nie usuwa wszystkich danych

Opublikowano: 2015-05-25
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #systemy operacyjne #problemy / awarie

news-android-factory-restNaukowcy odkryli, że przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych (factory reset) nie funkcjonuje tak, jak powinno i pomimo usunięcia danych, większość z nich nadal można odzyskać.

Kiedy chcemy sprzedać stary telefon, przekazać znajomemu lub komuś z rodziny, zazwyczaj skrupulatnie usuwamy wszystkie znajdujące się na nim dane – kontakty, zdjęcia, aplikacje, zapisane dane aplikacje, ustawienia i wiele innych prywatnych informacji. W tym celu teoretycznie najlepiej dokonać przywrócenia urządzenia do ustawień fabrycznych. Jednakże zdaniem naukowców z Uniwersytetu Cambridge – Laurenta Simona i Rossa Andersona – funkcja ta nie działa prawidłowo, a hakerzy i komputerowi eksperci wiedzą, jak takie dane odzyskać.

Badacze znaleźli w urządzeniach plik w którym przechowywane są klucze szyfrujące, których opcja Factory Reset nie wykasowała. Mając dostęp do pliku można pozyskać numer PIN użytkownika w trybie offline i odszyfrować telefon, następnie zdobyć potencjalnie usunięte zdjęcia, filmy, wiadomości, a w niektórych przypadkach nawet tokeny uwierzytelniające Google, pozwalające na zsynchronizowanie danych np. z e-maila.

Problem zdiagnozowano na urządzeniach z Androidem. Nie wiadomo, czy dotyczy tylko tego systemu czy naukowcy po prostu nie sprawdzali pozostałych. W każdym razie, zagrożonych jest ponad 500 milionów telefon. Miejmy nadzieje, że Google przyjrzy się tej sprawie i szybko „załata” lukę.

Źródło: Ubergizmo

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.