QuadRooter - zagrożenie dla prawie miliarda urządzeń z Androidem

Opublikowano: 2016-08-08
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #systemy operacyjne #problemy / awarie

news-android-malwareSpecjaliści ds. bezpieczeństwa z firmy Check Point odnaleźli lukę w urządzeniach z Androidem wyposażonych w układy Qualcomma. Zagraża ona ponad 900 milionom smartfonów i tabletów.

QuadRooter składa się z czterech luk, które odpowiednio wykorzystane mogą dać atakującemu całkowity dostęp do urządzenia i zgromadzonych na nim danych. Wystarczy jedynie, że użytkownik nieświadomie zainstaluje szkodliwą aplikację, która nie wymaga nadawania żadnych specjalnych uprawnień.

Qualcomm został poinformowany o problemie – źródłem którego jest błąd w oprogramowaniu procesorów firmy – w kwietniu tego roku. Producent oświadczył, że udało mu się w tym czasie opracować łatki usuwające zagrożenie – trzy z nich trafiły już do Androidów na przestrzeni ostatnich miesięcy za pomocą aktualizacji zabezpieczeń Google’a. Ostatnia poprawka zostanie opublikowana we wrześniu.

Tymczasem wszyscy, którzy obawiają się „szkodnika”, mogą pobrać z Google Play opracowaną przez firmę Check Point aplikację QuadRooter Scanner i sprawdzić, czy ich smartfon bądź tablet należy do grona zainfekowanych.

Źródło: ZDNet

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.