Qualcomm oficjalnie przedstawił Snapdragona 820

Opublikowano: 2015-11-12
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #pozostali #sprzęt / podzespoły

news-qualcomm_snapdragon_820-1Od marca Qualcomm częstował nas nowymi informacjami na temat Snapdragona 820. W końcu jednak odkryte zostały wszystkie karty – procesor doczekał się oficjalnej prezentacji i ujawnienia wszelkich szczegółów, co oznacza, że niewiele dzieli nas od jego debiutu w pierwszych smartfonach.

Snapdragon 820 jest powrotem Qualcomma do autorskich rdzeni – w przypadku Snapdragona 810 producent postawił na szeroko stosowane rozwiązanie firmy ARM. Najnowszy układ składa się z czterech, 64-bitowych rdzeni Kryo, których maksymalna częstotliwość taktowania wynosi 2.2 GHz. Procesor oferuje ponoć dwukrotnie wyższą wydajność i równie dużą energooszczędność w stosunku do S810. Jest to ponoć możliwe dzięki zastosowaniu nowego procesora sygnałowego Hexagon 680, którego zadaniem jest odciążanie głównej jednostki z mniej wymagających, ale nieustannie działających w tle zadań i procesów. W kwestii grafiki mamy z kolei do czynienia z układem Adreno 530, który ma zapewnić do 40% wyższą wydajność względem Adreno 430 ze Snapdargona 810, przy zachowaniu relatywnie niskiego poboru energii.

news-qualcomm_snapdragon_820-2Nowy produkt Qualcomma wspiera ponadto LTE kategorii 12 w prędkości pobierania (do 600 Mb/s) oraz kategorii 13 dla wysyłania (do 150 Mb/s). W kontekście obsługiwanych technologii łączności, obecne są FDD i TDD dla LTE, DB-DC-HSDPA, DC-HSUPA, TD-SCDMA, EV-DO, CDMA 1x, jak również GSM/EDGE, LTE-U, LTE Broadcast, dual-SIM, VoLTE oraz Wi-Fi Calling.

news-qualcomm_snapdragon_820-3Dzięki nowemu, 14-bitowemu procesorowi przetwarzania obrazu, Snapdragon 820 oferuje również wsparcie dla rozdzielczości 4K oraz aparatów z matrycami do 28 megapikseli. Chipset współpracuje z pamięciami flash UFS 2.0 i eMMC 5.1, pamięciami RAM LPDDR4 1866 MHz dual-channel, USB 3.0 i 2.0, NFC oraz technologią szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 3.0, która ma zapewniać czterokrotnie szybsze działanie od tradycyjnych ładowarek i o 38% w stosunku do Quick Charge 2.0.

Qualcomm Snapdragon 820 został wykonany w litografii 14 nm FinFET. Pierwszych smartfonów z tym układem należy się spodziewać na początku 2016 roku.

Źródło: Qualcomm

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.