Rekordowa grzywna dla Google za manipulowanie wynikami wyszukiwania

Opublikowano: 2016-05-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-googleThe Telegraph donosi, że w nadchodzących tygodniach na Google może spaść kara w wysokości około 3 miliardów euro, w związku z nadużywaniem rynkowej pozycji i fałszowaniem wyników wyszukiwania.

Unia Europejska oskarża Google o promowanie w sieci własnych usług handlowych kosztem konkurencji. Sprawa ciągnie się już od 2010 roku, a źródła zaznajomione z tematem ujawniają, że w tym czasie obie strony kilkukrotnie próbowały dojść do porozumienia – jak się okazuje bezskutecznie.

Choć Google nadal twierdzi, że oskarżenia są bezpodstawne, powołując się m.in. na sukcesy sklepów internetowych Amazon i EBay jako dowód bycia uczciwym w stosunku do konkurentów, zdaje się, że pogodził się już z przegraną. Oficjalna decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym miesiącu, a internetowy gigant ma zostać ukarany kwotą około 3 miliardów euro, aczkolwiek Komisja Europejska ma prawo do zażądania maksymalnie 10% rocznej sprzedaży, czyli w tym przypadku nawet 6 miliardów euro. Do tego Google ma otrzymać nakaz zaprzestania dalszych manipulacji wynikami wyszukiwania.

Warto wspomnieć, że jak dotąd największa kara za praktyki monopolistyczne nałożona została w 2009 roku na firmę Intel – była to kwota w wysokości 1.1 miliarda euro.

Źródło: The Telegraph

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.