Roboty czyhają na nasze miejsca pracy

Opublikowano: 2015-11-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #sprzedaż / wyniki

news-roboty-1Robotyzacja trwa w najlepsze i w przeciągu najbliższych 10 do 20 lat może zebrać swoje największe żniwo. Według szacunków, maszyny mogą przejąć ponad połowę miejsc pracy.

Technologia z każdym rokiem idzie znacząco naprzód, a sprzęty już teraz są wyraźnie inteligentniejsze niż 5 czy 10 lat temu. Niejednokrotnie pomagają nam w życiu codziennym i korzystamy z nich tak często, jak to tylko możliwe. W przyszłości jednak mogą okazać się naszą największą zgubą, ponieważ jak ostrzegają specjaliści – roboty mają potencjał, by zastąpić nie tylko ludzkie ręce, ale również mózg.

Przyszłość nie będzie raczej wyjęta niczym z filmów z serii Terminator, ale widmo utraty pracy wisi nad milionami osób. W najgorszej sytuacji, zdaniem głównego ekonomisty Banku Anglii, są pracownicy sektora administracyjnego, biurowego oraz produkcyjnego. Z zeszłorocznej analizy Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika natomiast, że najbardziej zagrożeni mogą czuć się m.in. sprzedawcy, kierowcy, ochroniarze, recepcjoniści i kucharze.

Nie oznacza to jednak, że bezrobocie drastycznie wzrośnie. Andy Haldane z Banku Anglii uważa, że ludzie dostosują swoje umiejętności i w wielu zadaniach będą w stanie wykazać przewagę nad maszynami. Szczególnie ma to dotyczyć bardziej zaawansowanych prac, związanych z automatyką, robotyką czy informatyką. Ponadto niewykluczone, że w przyszłości sami stworzymy nowej miejsca pracy, do których będziemy nadawali się znacznie lepiej niż niejeden robot.

Źródło: Yahoo

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.