Rosnące ceny abonamentów w Europie

Opublikowano: 2014-10-31
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #abonamenty #wyniki / raporty

RoamingZ danych opublikowanych przez Telecompaper wynika, że w Europie Zachodniej wzrastają ceny abonamentów, wraz z którymi oferowane są najdroższe modele smartfonów.

Zgodnie z raportem opartym na analizie cen abonamentów w III kwartale 2014 roku, w ofertach 72 operatorów z 16 państw Europy Zachodniej znajdowało się o wiele więcej planów taryfowych niż jeszcze pół roku temu. Dokładne liczby wskazuja na wzrost z 3.3 na 4.1 tysiąca planów. W przypadku wielu z nich, do góry poszły także ogólne ceny (dotyczy umów z telefonem).

Badanie wykazuje, że ponad 33% planów oferuje tysiąc darmowych minut na miesiąc lub całkowity brak limitu. Prawie połowa (45%) zawiera nielimitowane SMS-y. W przypadku abonamentów z pakietem Internetu 2 GB zaobserwowano wzrost z 32% (według raportu za I kwartał 2014 roku) do ponad 37%. Jednocześnie sukcesywnie zmniejsza się liczba tanich planów taryfowych oraz tych, zawierających w zestawie zarówno darmowe minuty, jak i SMS-y oraz pakiet Internetu mobilnego.

Raport zawiera również dane dotyczące kosztów ofert z samą kartą SIM i dużymi pakietami (powyżej 1000 minut i 2 GB danych). W tym przypadku mediany cen wahały się od 24 euro miesięcznie w Danii, przez 40 euro w Holandii do aż 95 euro w Grecji. Dla porównania, w I kwartale było to odpowiednio 20 euro w Danii, 42 euro w Holandii oraz 92 euro w Grecji.

Wzrost cen spowodowany jest wieloma czynnikami. Wystarczy wspomnieć chociażby o rocznym wzroście inflacji oraz stopniowym przechodzeniu operatorów na bardziej jednolitą stawkę cenową, często oferując darmowe rozmowy i SMS-y celem usprawiedliwienia wyższych opłat miesięcznych.

Źródło: Telecompaper

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.