Rośnie liczba zainfekowanych urządzeń mobilnych

Opublikowano: 2015-02-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #sprzęt / podzespoły #problemy / awarie

news-mobile-malwareFirma Alcatel-Lucent opublikowała raport, z którego wynika, że liczba wirusów na urządzenia mobilne stale rośnie i w 2014 roku wskaźnik ten wzrósł o 25% względem 2013 roku, przekładając się na 16 milionów zainfekowanych smartfonów i tabletów.

Zdziwieniem nie powinno być to, że większość złośliwego oprogramowania atakowała urządzenia z Androidem. Platforma Google stała się kolebką dla wszelkiej maści wirusów, doganiając w tej niechlubnej kategorii Microsoft i jego Windowsa na komputery PC.

Tak naprawdę, przed nastaniem ery smartfonów, skala problemu była znikoma – po prostu nie było co kraść z telefonów. Kiedy jednak urządzenia mobilne stały się bardziej inteligentne, przyciągnęły uwagę hakerów, którzy zdali sobie sprawę z tego, że mogą namierzyć aktualne położenie smartfona, śledzić rozmowy, wiadomości tekstowe i e-maile, a także kontrolować przeglądane strony WWW. Nie będzie przesadą jeśli stwierdzi się, że w tej chwili większość danych użytkownicy trzymają na swoich słuchawkach – adresy, numery telefonów, numery kont bankowych, kart kredytowych, hasła itd. Tego typu informacje są szczególnie drogocenne dla cyberprzestępców, stąd też rosnąca liczba wirusów na przenośne sprzęty.

Raport Alcatel-Lucent ujawnił, że w 2014 roku zainfekowanych zostało 16 milionów urządzeń mobilnych, czyli o 25% więcej niż rok wcześniej. Z kolei w 2013 roku było ich o 20% więcej niż w 2012 roku. Jedną trzecią złośliwego oprogramowania (malware) stanowią aplikacje szpiegowskie. Co więcej, w przypadku domów, w których urządzenia te są połączone siecią szerokopasmową, 14% z nich zostało zainfekowanych wirusem. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do dwóch wcześniejszych lat (odpowiednio 9 i 5%).

Winę za taki stan rzeczy i rokroczny wzrost liczby wirusów przypisuje się w głównej mierze samym użytkownikom, którzy nie podejmują żadnych środków zapobiegawczych, nie stosują ochrony w postaci stosownych aplikacji antywirusowych itd. Jak się okazuje, 65% z nich liczy na to, że producent, operator telekomunikacyjny lub dostawca usług uchroni ich przed zagrożeniem, zapewniając bezproblemowe i bezpieczne korzystanie z Internetu.

Źródło: Telecoms

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.