Rynek telekomunikacyjny okiem Magdaleny Gaj

Opublikowano: 2014-10-21
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Plus #Internet mobilny #urzędy

news-uke-magdalenagajWedług prezes UKE i kandydatki do ITU, Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna może znieść roaming poza Unią Europejską.

Z wywiadu udzielonego Rzeczpospolitej można dowiedzieć się, żeUKE ma do rozstrzygnięcia wiele ważnych spraw. Jedną z nich ma być temat częstotliwości, z którychkorzystają Plus i Cyfrowy Polsat do świadczenia usługi Internetu LTE. Zgodnie z nakazem sądu, który zarządził powtórzenie przetargu z 2007 roku na to pasmo, Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie musiał po raz kolejny przeprowadzić całą procedurę selekcyjną. Co się tyczy decyzji rezerwacyjnych dotyczących CenterNetu i Mobylandu – pozostają one niezagrożone i prawomocne, potwierdzone decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 maja bieżącego roku. Prezes UKE liczy jednak na to, że wiele sporów pomiędzy przedsiębiorcami i operatorami a UKE uda się rozwiązać na zasadzie porozumienia i samoregulacji.

Odnosi się ona również do kwestii kandydatury do władz Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej:

„To, że zajmę takie stanowisko, będzie miało dla Polski ogromne znaczenie. Tak się robi politykę międzynarodową. Reprezentacja w organach międzynarodowych to większa siła naszego kraju. My jako Polska zasadniczo telekomunikacyjnych problemów międzynarodowych nie mamy. Ale inne kraje tak. Ostatni przykład: Krym i Ukraina. Krym ukraiński, anektowany przez Rosję, ma przydzieloną numerację ukraińską, częstotliwości przydzielone przez ITU Ukrainie, a funkcjonują tam i blokują te zasoby przedsiębiorcy rosyjscy. Jest ogromny spór w tej sprawie zgłoszony do ITU, który organizacja musi rozwiązać – podkreśla. Zastrzega jednak, że na razie nie została jeszcze wybrana na to stanowisko. – Jeśli tak się stanie i po powrocie do kraju trzeba będzie dokonać zmiany na stanowisku prezesa UKE, to będziemy się nad tym zastanawiać z ministrem Halickim. Teraz jest za wcześnie” 

W wywiadzie odniosłasię ona także do spraw, którymi w niedalekiej przyszłości zajmować się będzie ITU. Są to m.in. kwestie związane zfirmami OTT, czyli operatorami stacjonarnymi dostarczającymi treści wideo, audio i inne media w Internecie, oferowane jednak przez podmioty trzecie. Kolejnym do omówienia przez ITU zagadnieniem ma być przepływ wartości w Internecie: pomiędzy USA a Europą oraz przedsiębiorstwami telekomunikacyjnymi odpowiedzialnymi za infrastrukturę a firmami dostarczającymi treści.

Magdalena Gaj podkreśliła także kwestie cen roamingu w wielu krajach:

„(…) To może być problem, który w krótkim czasie odczują konsumenci także w Polsce. Już pod patronatem ITU we wrześniu ministrowie krajów bałkańskich niezrzeszonych w UE podpisali porozumienie roamingowe o obniżeniu stawek MTR i dążeniu do stawek obowiązujących w Unii. To ITU swoimi  zaleceniami czy prośbami ich do tego skłoniła. To też pole do dalszej stopniowej pracy w kolejnych regionach. ITU to organizacja, która może to zrobić.”

Źródło: Telko, Rzeczpospolita

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.