Samsung i Oppo pozwane za instalowanie bloatware w smartfonach

Opublikowano: 2015-07-03
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Samsung #pozostali #gry / aplikacje #problemy / awarie

news-samsung-bloatwareGrupa ochrony konsumentów w Chinach złożyła pozew przeciw Samsungowi i Oppo za umieszczanie zbyt wielu dodatkowych, preinstalowanych aplikacji na telefonach i domaga się porzucenia takich praktyk przez całą branżę mobilną.

Oskarżenie wniesione przez Szanghajską Federację Konsumentów odnosi się nie tylko do kwestii nadmiaru bloatware w urządzeniach, ale także utrudniania użytkownikom usunięcia tych aplikacji. Grupa otrzymywała coraz więcej skarg ze strony rozżalonych osób i przyglądając się sprawie z bliska ustaliła, że niepotrzebne oprogramowanie jest w stanie zająć sporą część pamięci telefonu oraz pobierać dane bez wiedzy użytkownika.

Smartfony od Samsunga i Oppo okazały się być najbardziej przeładowanymi bloatware. W przypadku pierwszej firmy posłużono się przykładem Galaxy Note 3 – urządzenie ma ponoć zainstalowane 44 aplikacje i dodatki, których nie da się odinstalować, zaś Oppo Find 7 ma 47 nieusuwalnych programów.

Nie wiadomo, czy pozew zostanie skierowany również w stronę innych producentów. Aktualnie federacja żąda, aby Samsung i Oppo umożliwiły łatwe usunięcie aplikacji z ich smartfonów. Wnosi także o to, żeby firmy wyjaśniały konsumentom, jakie dodatkowe oprogramowanie jest zainstalowane, do czego służy i ile miejsca w pamięci urządzenia pochłania.

Źródło: PC World

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.