Samsung postawi na zwijane smartfony, LG wprowadzi przezroczyste ekrany

Opublikowano: 2015-03-25
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #LG #Samsung #sprzęt / podzespoły

news-lg-display-ekranLG Display i Samsung Display mają łącznie 50% udziału w światowym rynku wyświetlaczy. Firmy nadal zamierzają być liderami i pionierami w swojej branży, dlatego też pracują nad nowymi technologiami, które być może ujrzymy już wkrótce – mowa tutaj o przezroczystych i giętkich ekranach.

Obecnie nikogo już nie dziwi widok zakrzywionych smartfonów bądź takich, które mają ekrany zagięte na krawędziach (jak np. Samsung Galaxy S6 Edge). Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku zwijanych i składanych paneli. Choć powoli stają się rzeczywistością i w przyszłości mogą być standardem, na razie są w fazie wstępnych prototypów. Brzmi nieco futurystycznie, ale tego typu ekrany mają szansę zagościć na rynku w pierwszych urządzeniach już w 2016 roku. Tego zdania są przedstawiciele Samsung Display, którzy wierzą w przyszłoroczną komercjalizację składanych, elastycznych smartfonów. Co ciekawe, giętkie wyświetlacze trafią również do innych sprzętów z sektora IT, wliczając w to laptopy i monitory. Kolejnym etapem ma być wprowadzenie ekranów, które będzie można zwinąć w rulon. Niestety, na tę chwilę nie udzielono więcej szczegółów odnośnie tych rozwiązań.

news-samsung-elastyczny_ekranLG Display także ma swoje elastyczne ekrany, jednak firma skupia się na czymś innym – trwają prace nad przezroczystymi panelami. Umożliwią one m.in. stworzenie wirtualnej przestrzeni na szkle, bez potrzeby posiadania elektroniki noszonej w stylu okularów Google Glass. LG obecnie ma prototyp tej technologii, jednakże minie jeszcze trochę czasu zanim fabryki będą gotowe do masowej produkcji. Warto wspomnieć, że obecnie jest to stosowane w przemyśle lotniczym, samochodowym (w niektórych luksusowych pojazdach od Hyundai, Mercedes-Benz i BMW). Technologia była używana również w przypadku lodówek. Konsumenci mogli zobaczyć co jest w jej wnętrzu, przy okazji oglądając wyświetlane na ekranie reklamy. Tego typu lodówki nie osiągnęły zamierzonego sukcesu, ale niewykluczone, że w przyszłości będzie na nie zapotrzebowanie.

news-lg-display-przezroczysty_ekranOczywiście, technologia nad jaką pracuje LG Display nie jest żadną nowością i jej przykład widzieliśmy w przypadku telefonu Sony Ericsson Xperia Pureness. Można jednak uznać, że był to zwykły eksperyment – urządzenie miało mały, monochromatyczny ekran o niskiej rozdzielczości i nigdy tak naprawdę nie przykuło uwagi konsumentów, żeby okazać się komercyjnym sukcesem. LG jest znacznie dalej ze swoimi panelami – już w tej chwili mają gotowe projekty ekranów o przekątnych rzędu kilkunastu cali, które są zarówno przezroczyste, jak i podatne na zginanie.

Źródło: Business Korea

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.