Samsung rozpocznie produkcję 10 nm układów FinFET w 2016 roku

Opublikowano: 2015-05-27
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Samsung

news-samsung-10nm-finfetSamsung ogłosił, że w drugiej połowie 2016 roku rozpocznie masową produkcję mobilnych chipów, wykonanych w 10 nanometrowym procesie. Nowa technologia ma zapewnić znaczącą przewagę nad poprzednią generacją w kontekście mocy obliczeniowej, rozmiarów układu i poboru energii.

Chipy będą wykorzystywać technologię Samsunga zwaną FinFET, czyli taką samą jak obecny, 14 nm układ Exynos 7420, w który wyposażone zostały smartfony Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Jak pokazują różne testy, procesor sprawuje się wyśmienicie, zapewniając bardzo wysoką, niedoścignioną na rynku urządzeń z Androidem wydajność.

Na specjalnej konferencji ISSCC w San Francisco, która odbyła się w tym tygodniu, Samsung ujawnił gotowego 300 mm wafla, wyprodukowanego w nowym procesie litograficznym. Może to oznaczać, że jego specyfikacja została już dopięta na ostatni guzik i całkiem możliwe, że pierwsze partie chipów pojawią się nawet pod koniec 2015 roku, choć ich masowej produkcji nie należy się spodziewać wcześniej niż w drugim półroczu 2016. Oczywiście, głównym przeznaczeniem 10 nanometrowych procesorów będą smartfony, ale zważywszy na korzyści płynące z tej technologii, zastosowanie ich w innych urządzeniach, np. elektronice noszonej, mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę.

Źródło: Phonearena

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.