Samsung ukarany w Szwecji za nieuiszczanie opłaty reprograficznej

Opublikowano: 2015-10-21
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Samsung #problemy / awarie

news-samsung-1Trwająca ponad rok batalia sądowa pomiędzy Samsungiem a Copyswede dobiega końca. Sąd przyznał rację szwedzkiej organizacji reprezentującej interesy twórców i artystów, która domagała się zadośćuczynienia za unikanie przez koreańskiego giganta opłat z tytułu każdego sprzedanego tabletu i komputera.

W 2013 roku Copyswede ogłosiło objęcie opłatą licencyjną za kopię na użytek prywatny wszystkie formy pamięci masowych – od prostych nośników USB, poprzez komputery, tablety, aż po telefony komórkowe. Miało to za zadanie jeszcze bardziej zrekompensować twórcom straty ponoszone w wyniku kopiowania ich dzieł, np. albumów muzycznych. Już wtedy Copyswede pozwało Sony i Telia Sonera – w obu przypadkach wygrywając sprawę. Samsung z kolei odmówił uiszczania opłat i nie poinformował organizacji o liczbie sprzedanych w Szwecji tabletów oraz PC.

W lipcu 2014 roku obie strony spotkały się więc po raz pierwszy w sądzie, który ostatecznie przyznał, że Samsung musi przedstawić wyniki sprzedaży wspomnianych produktów w kraju i dostarczyć informacje na temat ilości pamięci, w jakie każde z urządzeń zostało wyposażone. Koreańczycy mają miesiąc na wyjaśnienia i ujawnienie danych. Jeśli się nie ustosunkują, zostaną obciążeni kwotą w wysokości 50 tysięcy koron za każdy dzień. Dodatkowo, firmę ukarano grzywną w wysokości ponad 2.7 miliona szwedzkich koron. Na razie nie wiadomo, czy Samsung będzie się odwoływał od wyroku.

Całą sytuacją poirytowani są inni przedstawiciele branży elektronicznej w Szwecji, krytykujący i domagający się zmian w prawie, które początkowo odnosiło się jedynie do kaset magnetofonowych. Copyswede cieszy się natomiast ze zwycięstwa twierdząc, że werdykt jest czytelnym sygnałem dla innych firm, uzmysławiającym, w jaki sposób działa skuteczny system prawny.

Źródło: Nordichardware

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.