Samsung ustanowił rekord bezprzewodowej transmisji danych

Opublikowano: 2014-10-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Samsung

Koreański producent z sukcesem zakończył testy swojej nowej technologii, która postrzegana jest jako następca łączności LTE.

Wyniki okazują się imponujące. Podczas prób stacjonarnych, Samsung osiągnął prędkość 7.5 Gb/s, czyli ok 940 MB/s. Oznacza to, że pobranie pełnometrażowego filmu w rozdzielczości Full HD zajęłoby przy takim łączy… 2 sekundy! Co więcej, kolejny test został przeprowadzony w pędzącym 100 km/h samochodzie. W takich warunkach prędkość znacznie spadła, ale nadal przekraczała 1.2 Gb/s (150 MB/s). Dla porównania. LTE w Polsce (stacjonarnie) umożliwia transmisję z maksymalną przepustowością 150 Mb/s (18.75 MB/s), więc postęp jest olbrzymi.

By osiągnąć takie wyniki, Samsung wykorzystał fale o częstotliwości 28 GHz. Wcześniej nie były one wykorzystywane ze względu na ograniczony zasięg, jednak producent zapowiedział, że udało mu się obejść ten problem. Wszystko dzięki tzw. Hybrid Adaptive Array Technology, czyli metodzie modyfikacji długości fal radiowych, co znacznie poprawia ich nośność.

Serwer

Oczywiście, na komercyjne wdrożenie technologii Samsunga, a tym bardziej pojawienie się jej w Polsce, konsumentom przyjdzie jeszcze poczekać. Cieszy jednak fakt, że korporacje już pracują nad nowszymi standardami, pomimo nadal dosyć ograniczonej dostępności LTE. Należy jedynie zauważyć, że korzystanie ze sformułowania 5G jest trochę na wyrost, gdyż na tę chwilę nikt nie zdefiniował tego standardu. Ponadto, patrząc na zawirowania wokół 4G, może to nawet lepiej…

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.