Sharp zapowiada pierwszy wyświetlacz 4K dla smartfonów

Opublikowano: 2015-04-13
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #pozostali #sprzęt / podzespoły

news-sharp-ekran-4k-1Japońska firma Sharp zapowiedziała nowy wyświetlacz przeznaczony dla smartfonów. Panel ma przekątną 5.5 cala i charakteryzuje się niespotykaną dotąd w tego typu urządzeniach rozdzielczością i oszałamiającym zagęszczeniem pikseli na cal.

Spekuluje się, że masowa produkcja paneli IGZO w rozdzielczości 4K/Ultra HD (2160 x 3840 pikseli) rozpocznie się już w przyszłym roku. Równie wielkie wrażenie robi liczba pikseli przypadająca na cal długości wynosząca 806 PPI. Takie parametry zagwarantują niesamowitą jakość obrazu, choć obecnie trudno jednoznacznie stwierdzić, czy smartfony potrzebują takich wyświetlaczy. Już w przypadku m.in. zeszłorocznego LG G3 i jego ekranu o przekątnej 5.5 cala i rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli mówiło się, że jest to aż nadto i w gruncie rzeczy nie potrzeba nic więcej ponad typową rozdzielczość FullHD (1080 x 1920 pikseli).

news-sharp-ekran-4kJest jednak kilka zastosowań, w których panele Ultra HD byłyby idealne. Mowa tutaj o wyświetlaniu filmów w jakości 4K – tych, z oczywistych powodów nie uruchomimy na wspomnianych, mniejszych ekranach – oraz wirtualnej rzeczywistości, która w przyszłości zapewne śmielej wkroczy do życia codziennego wielu użytkowników.

Inną sprawą jest to, że taka jest naturalna kolej rzeczy. Kiedyś wystarczająca była rozdzielczość HD, później i w sumie aż do teraz idealne jest 1080p. Z czasem zapewne to samo będzie się mówić o 2K, a gdy już konsumenci poznają możliwości wyświetlaczy Ultra HD, to one staną się pożądanym standardem w większości urządzeń mobilnych.

Źródło: SlashGear

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.