Składane, plastikowe ekrany przyszłością urządzeń według LG

Opublikowano: 2014-11-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #LG

news-lg-ekranLG Display przedstawiło kierunek rozwoju firmy oraz własną wizję przyszłości, w której niemal każde urządzenie wyposażone będzie w zwijany ekran. Czy ta technologia ma racje bytu?

Producent zamierza w niedalekiej przyszłości wypuścić na rynek całą serię produktów ze składanymi, plastikowymi wyświetlaczami OLED (P-OLED). Pierwszym urządzeniem, które zostało w takowy ekran wyposażone, jest okrągły smartwatch LG G Watch R.  Należy się spodziewać, że technologia ta trafi wkrótce do elektroniki noszonej, smartfonów z wygiętymi ekranami, składanych tabletów i komputerów oraz systemów samochodowych. Warto dodać, że niedawno LG stworzyło także elastyczne baterie. Nadal jednak pozostaje sporo komponentów, które się nie składają, jak chociażby płyty główne.

news-lg-ekran1

Firma opowiedziała również o samym plastikowym ekranie OLED, objaśniając pokrótce proces jego produkcji. Wszystko zaczyna się od plastikowego substratu (podłoża), które nie roztapia się pod wpływem wysokich temperatur, a także jest wolne od wad. Następnym etapem jest zastosowanie technologii TFT (rodzaj tranzystora wykorzystywanego w kolorowych wyświetlaczach ciekłokrystalicznych). Całość poddana jest potem procesowi hermetyzacji, aby zapewnić trwałość wszystkich elementów. W rezultacie ekran taki jest cieńszy i lżejszy od zarówno LCD, jak i standardowych wyświetlaczy OLED. Również pod względem technologicznym jest on zdecydowanie mniej skomplikowany.

Smartfony wykorzystujące wspomnianą technologię mają się pojawić w 2015 roku, zaś na przełomie 2015-2016 roku wyświetlacze P-OLED trafić mają do tabletów. W 2017 roku LG zamierza pójść dalej i należy się spodziewać, że takie ekrany zagoszczą w jeszcze szerszej gamie produktów. Nie należy się jednak jeszcze spodziewać, że same urządzenia będą elastyczne, choć zakłada się, że problem ten zostanie rozwiązany.

Popyt na plastikowy wyświetlacz stale rośnie, a LG Display nie zasypia gruszek w popiele. Choć technologia ta zaliczyła niezbyt udany start wraz ze smartfonem LG G Flex, to jej przyszłość i tak zapowiada się naprawdę ekscytująco.

Źródło: Phone Arena

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.