Skrzydła motyli inspiracją dla wyświetlaczy o niskiej refleksyjności

Opublikowano: 2015-04-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #sprzedaż / wyniki

news-skrzydła-motyl-antyrefleksyjneNaukowcy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) w Niemczech zbadali przezroczyste skrzydła motyli celem odkrycia, co jest przyczyną ich antyrefleksyjności. Wyniki badania mogą doprowadzić do produkcji wyświetlaczy dla smartfonów i innych urządzeń, które będą odporne na odbicia światła.

Zwykłe, płaskie szkło odbija pomiędzy 8 a 100% światła, które na nie pada, przez co korzystanie z telefonu czy tabletu w pełnym słońcu jest bardzo uciążliwe, a w niektórych wypadkach zupełnie niemożliwe. Chociaż producenci niektórych urządzeń starają się zniwelować ten problem i po części im się to udaje, nie wyprodukowano jeszcze całkowicie antyrefleksyjnych paneli.

Niemieccy naukowcy postanowili jednak zwrócić się do natury i rozwiązać tę kwestię raz na zawsze. Niektóre zwierzęta mają przezroczyste powierzchnie, np. oczy ćmy, które odbijają znacznie mniej światła niż typowe powierzchnie, ale tylko w przypadku, gdy kąt widzenia jest pionowy do płaszczyzny. O wiele lepszym przykładem są zatem skrzydła niektórych motyli, które refleksyjność wynosi zaledwie 2-5%, niezależnie od kąta widzenia, a ich powierzchnia nie odbija światła widzialnego, podczerwieni, a także ultrafioletu.

Przełożenie nabytej wiedzy, popartej szczegółowymi badania i obserwacjami skrzydeł przy pomocy mikroskopu elektronowego, na wyświetlacze w smartfonach, telewizorach, obiektywach aparatów itd. nie jest jeszcze w stu procentach możliwe. Naukowcy przewidują jednak, że w przyszłości odtworzenie takiej powierzchni nie powinno stanowić problemu, a użytkownicy w końcu będą mogli cieszyć się z niczym niezmąconego korzystania ze swoich urządzeń w blasku słońca.

Źródło: Gizmag

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.