Smartfony skuteczne w wykrywaniu nudy

Opublikowano: 2015-09-04
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #gry / aplikacje #sprzedaż / wyniki

news-smartfon-badanie-nudaSmartfony swoimi możliwościami nie raz nas zadziwiają. Teraz zyskały nową funkcję – wykrywanie nudy. Grupa naukowców z Barcelony opracowała algorytm, który jest w stanie to przewidzieć poprzez badanie aktywności użytkowników, biorąc pod uwagę czas od ostatniej wiadomości czy połączenia, porę dnia, a także częstotliwość korzystania z telefonu.

Badanie przeprowadzone przez kilku naukowców z Telefonica Research w Barcelonie dowiodło, że w oparciu o dane dotyczące aktywności użytkowników urządzeń mobilnych można w 83% przypadków przewidzieć znudzenie. Do swojej analizy w pierwszej kolejności wykorzystali oni stworzoną przez siebie aplikacje na Androida, która miała określić poziom znużenia badanych osób. Kilkukrotnie w ciągu dnia, przez okres dwóch tygodni mieli oni określać, jak bardzo im się nudzi w danym momencie. Informacje te były następnie porównywane z danymi pobranymi z telefonów, opartymi na między innymi na tym, jak często i z ilu aplikacji korzystali oraz ogólnej intensywności używania telefonu. Jak można się domyślić, gdy biorący udział w teście użytkownicy się nudzili, oba powyższe wskaźniki rosły. Dodatkowo, naukowcy poszli o krok dalej i wysyłali uczestnikom powiadomienia zachęcające do przeczytania artykułu w serwisie BuzzFeed – okazało się, że bardziej znudzone osoby częściej klikały we wskazany link i zaczęły czytać tekst niż inni, który zazwyczaj po krótkim spojrzeniu w notyfikację skasowali ją.

Teraz celem specjalistów jest sprawdzenie, jakie treści chcieliby oglądać ludzie, gdy są znudzeni i czy ewentualnie chcieliby przeznaczyć ten czas na naukę, np. obcych języków. W rezultacie można by stworzyć aplikacje, która przewidywałaby, kiedy czujemy znużenie i znając nasze przyzwyczajenia i preferencje, polecałaby ciekawe artykuły do przeczytania czy też miejsca, do których warto się udać. Problem w tym, że nie każdy jest skłonny korzystać z programu czy usługi, która analizuje mnóstwo danych, niejako ingerując w prywatność, a same rezultaty przeprowadzonego badania nie są do końca miarodajne. Niemniej, po raz kolejny smartfony pokazały swoją użyteczność w nietypowym zadaniu.

Źródło: Technology Review

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.