SMS-ujemy coraz mniej

Opublikowano: 2014-09-30
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oferty / taryfy #pozostali operatorzy #pakiety / usługi

SMS

Polacy z roku na rok rzadziej korzystają z wiadomości SMS. Tak wynika z danych podanych przez GUS. Rośnie za to popularność MMS-ów.

Dane dotyczące sposobów komunikowania się przez Polaków za pomocą wiadomości tekstowych Główny Urząd Statystyczny opublikował w raporcie zatytułowanym Łączność – wyniki działalności w 2013 roku. Wynika z niego, że w 2013 roku mieszkańcy Polski wysłali prawie 51,5 miliarda SMS-ów, czyli o ponad 1.2 miliarda mniej niż w roku 2012. GUS oblicza, że na każdego Polaka w ubiegłym roku przypadło statystycznie 910 wiadomości tekstowych, i jest to liczba mniejsza o 61 w zestawieniu z danymi pochodzącymi z roku 2012.

Nieco inaczej niż z SMS-ami sytuacja wygląda w kwestii wiadomości MMS. Ze wspomnianego raportu wynika, że tego typu przekaz nadal cieszy się wśród Polaków popularnością z lekką tendencją zwyżkową. GUS obliczył, że w 2013 roku w naszym kraju wysłano 444 miliony wiadomości MMS, a to oznacza wzrost o 51 milionów rok do roku.

SMS

Dane zebrane przez GUS wskazują, że rośnie także liczba SMS-ów wysyłanych przez Polaków w roamingu. W tym trybie w ubiegłym roku wysłano około 539 milionów wiadomości, czyli o około 37 milionów więcej niż w roku 2012.

Pewne światło na to jak w Polsce wygląda kwestia korzystania z technologii SMS w porównaniu z innymi krajami w Europie rzucają liczby przytaczane przez firmę analityczną Analysys Mason. Wynika z nich, że nasz kraj uplasował się powyżej średniej europejskiej z liczbą 1014 SMS-ów przypadających na jednego mieszkańca naszego kraju. Najwięcej wiadomości tekstowych wysyła przeciętny Francuz – 2837, nieco mniej Belg – 2442 oraz Irlandczyk – 1780.

Zdaniem specjalistów z GUS na malejącą popularność wiadomości SMS w naszym kraju ma wpływ wzrost popularności smartfonów, a co za tym idzie mobilnych komunikatorów internetowych. Dla wielu użytkowników stały się one alternatywą dla wysyłania tradycyjnych SMS-ów.

Źródło: GUS

 

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.