SMS-y obchodzą 23 urodziny i wciąż mają się dobrze

Opublikowano: 2015-12-02
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-sms-13 grudnia miną 23 lata od chwili wysłania pierwszego SMS-a. Przez ten czas krótkie wiadomości tekstowe zyskały ogromną popularność na całym świecie ustanawiając standard w mobilnej komunikacji tekstowej.

23 lata temu, 3 grudnia 1992 roku pracownik brytyjskiej sieci Vodafone wysyłając do swoich kolegów świąteczne życzenia „Merry Christmas”, zapoczątkował prawdziwą rewolucję w komunikacji. Od samego początku niewiele było osób, które wierzyły, że krótkie wiadomości tekstowe staną się jedną z najpopularniejszych form komunikacji pomiędzy ludźmi na całym świecie. SMS-y miały służyć operatorom jedynie do informowania klientów o awariach sieci czy zmianach w cenniku w obszarze swojej macierzystej sieci. Na początku mogły być przesyłane wyłącznie w obrębie sieci jednego operatora, lecz zmieniło się to od 1999 roku. Przełożyło się to na dynamiczny wzrost popularności tej formy komunikacji, zwłaszcza wśród nastolatków.

Z raportów UKE i GUS wynika, że Polacy w dalszym ciągu kochają SMS-y, chociaż w ostatnim roku odnotowano pierwszy od lat spadek liczby wysłanych wiadomości. Liczba nadanych SMS-ów wciąż jest bardzo wysoka i według UKE wynosi 51.9 miliarda wiadomości tekstowych, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza średnio 1349 wiadomości rocznie. Więcej SMS-ów od Polaków w Unii Europejskiej wysyłają – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – jedynie Francuzi, Belgowie, Portugalczycy, Irlandczycy, Duńczycy i Słoweńcy.

Na początku nie pokładano wielkich nadziei w SMS-y i nawet gdy zdobyły globalną popularność, nieustannie skazywane były na porażkę. Zmierzch krótkich wiadomości tekstowych po raz pierwszy przepowiadano po wprowadzeniu usługi wysyłania MMS-ów. Nic takiego jednak nie nastąpiło, a ruch wygenerowanych SMS-ów rósł na całym świecie w zawrotnym tempie. Kolejnym, który miał odesłać SMS-y do lamusa był Internet, serwisy społecznościowe i komunikatory takie jak Facebook Messenger, WhatsApp czy Google Hangouts. I w tym przypadku również przepowiednie się nie sprawdziły. Co więcej, okazało się, że SMS-y ewoluują, znajdując coraz to nowsze i poważniejsze zastosowania.

Źródło: Infobip

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.