Sony inwestuje w autonomiczne samochody

Opublikowano: 2015-02-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Sony #sprzedaż / wyniki

news-sony-autonomiczne-samochodyApple i Google nie są jedynymi technologicznymi gigantami, którzy wkroczyli w świat samoprowadzących samochodów. Czy oznacza to, że wkrótce zobaczymy pierwsze tego typu pojazdy od japońskiego koncernu?

Na to są akurat małe szanse. Źródła donoszą, że Sony zainwestowało ponad 840 tysięcy dolarów w ZMP, japoński startup zajmujący się robotami, sztuczną inteligencją oraz samochodami bez kierowców. Obie firmy połączą siły i zajmą się rozwijaniem i tworzeniem technologii przeznaczonych na wspomiany rynek. Choć wkład finansowy Sony wydaje się być stosunkowo mały, jest to zaledwie początek poważnych planów i niejako badanie gruntu. Firma chce wykorzystać swoje doświadczenie w segmencie sensorów i przy pomocy robotyki od ZMP wprowadzić do aut m.in. swoje kamery. I nie jest w tym nic dziwnego – jest to jeden z niewielu działów, które przynoszą japońskiemu gigantowi spore przychody, sprawiając, że jest światowym liderem tej dziedziny.

Według danych IHS Automotive, w 2035 roku liczba sprzedanych autonomicznych samochodów ma osiągnąć pułap 12 milionów, stanowiąc około 10% całego przemysłu motoryzacyjnego. Tym samym Sony ma nadzieje, że nawiąże również współpracę z innymi lokalnymi i zagranicznymi producentami, zaopatrując ich nie tylko w sensory, ale i inne kluczowe komponenty, które zwiększą atrakcyjność i funkcjonalność pojazdów.

Analitycy twierdzą, że w samochodach może być zamontowane nawet 10 kamer i będą one prawdopodobnie od czterech do pięciu razy droższe niż te, które znajdują się w smartfonach. Pozwoli to nieco zniwelować różnicę, jaka wynika z wielkości rynku mobilnego i motoryzacyjnego (ponad miliard sprzedawanych telefonów rocznie w porównaniu do około 100 milionów aut). Jak przewiduje Shigeo Ohba, general manager działu sensorów Sony, zapotrzebowanie na produkty firmy wzrośnie znacząco w 2017 roku i trwać będzie przynajmniej aż do 2030 roku.

Słabsze wyniki finansowe zmuszają Japończyków do zmiany strategii. Może w biznesie motoryzacyjnym uda im się nieco podreperować swoją sytuację, a kto wie, może i odnieść niemały sukces.

Źródło: Engadget

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.