Spiral 2 zapowiedziany – pierwszy model należący do Projektu Ara, który trafi do sprzedaży

Opublikowano: 2015-01-15
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #sprzęt / podzespoły

news-project-ara-spiral2-1Google ogłosił, że w drugiej połowie bieżącego roku na rynku pojawi się tzw. program pilotażowy dla modularnego smartfona. Każdy będzie mógł przetestować urządzenie należące do Projektu Ara. Z jednym zastrzeżeniem – trzeba mieszkać w Portoryko.

Kiedy Projekt Ara trafi do tego kraju, użytkownicy dostaną możliwość przetestowania i modyfikowania Spiral 2 przy pomocy sklepu Ara Marketplace (na wzór Google Play) i konfiguratora Ara. Ponadto Google ATAP, czyli specjalny dział firmy zajmujący się nietypowymi projektami, wprowadzi auto-sklepy dla konsumentów, którzy będą mogli sprawdzić te urządzenia i wypróbować ich funkcje przed ewentualnym zakupem. Google stwierdził, że pod koniec roku powinno być dostępne 20-30 modułów w dziesięciu różnych kategoriach (obecnie jest ich 11). Prototypy smartfonów będą dostępne we współpracy z dwoma lokalnymi operatorami – OpenMobile i Claro.

news-project-ara-autosklepJeśli chodzi o standardową specyfikację, nie będzie ona szczególnie imponująca. Wiadomo, że ekran będzie miał rozdzielczość 1280 x 720 pikseli. W środku znajdzie się 64-bitowy, czterordzeniowy procesor Marvell PXA1928, wspierany przez układ graficzny Nvidia Tegra K1. Na plecach umieszczono kamerę 5 Mpix. Można się również spodziewać łączności 3G, Wi-Fi i Bluetooth. Bateria urządzenia ma mieć o 20 do 30% mniejszą pojemność w porównaniu do typowych smartfonowych ogniw. Oczywiście niektóre z tych elementów będzie można wymienić i ulepszyć dzięki wspomnianym modułom, więc nie powinno być problemu z dodaniem lepszego aparatu czy łączności 4G LTE.

news-project-ara-spiral2-3Chciałoby się zapytać: Dlaczego Portoryko? Zdaniem Paula Eremenko, szefa zespołu pracującego nad Projektem Ara, jest to idealne miejsce do testów, ponieważ kraj ma „niesamowicie zróżnicowaną” populację, której niemal połowa korzysta z tzw. feature phone’ów, a druga połowa ze smartfonów. Wyjaśnił również, że firma zamierza sprawdzić, co zostało dobrze zrobione, co poszło nie tak i czego jeszcze brakuje, dzięki czemu będzie można wprowadzić stosowne poprawki, tym samym spełniając potrzeby konsumentów. Szczególnie jednak chcą się dowiedzieć, jak zostanie odebrany sam pomysł urządzenia, które można (w domyśle) dowolnie modyfikować.

news-project-ara-spiral2-4Ideą Projektu Ara jest stworzenie ekosystemu modularnych smartfonów. Zgodnie z założeniami użytkownicy mają mieć możliwość zmieniania poszczególnych elementów urządzenia, takich jak baterie, procesor, czy chociażby aparat, bez konieczności wymiany całego sprzętu na inny model.

Źródło: The Verge

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.