Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla życia ludzkości?

Opublikowano: 2014-10-28
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie #problemy / awarie

news-elonmusk-aiZałożyciel firm PayPal, Space X i Tesla Motors – Elon Musk ostrzega, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla całego gatunku ludzkiego.

Podczas debaty w Instytucie Technologii w Massachusetts (MIT), Elon Musk rozmawiał m.in. o informatyce, sztucznej inteligencji (AI), eksploracji kosmosu oraz kolonizacji Marsa.
„Myślę, że powinniśmy być bardzo ostrożni w kwestii sztucznej inteligencji. To prawdopodobnie największe zagrożenie dla ludzkości.” – powiedział Musk. Jednocześnie uważa on, że już teraz powinny zostać podjęte odpowiednie kroki i należy poważnie zastanowić się nad odpowiednimi regulacjami prawnymi, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym – „To konieczne, żeby mieć pewność, że nie zrobimy czegoś głupiego.” – stwierdził. Prace nad AI nazwał przyzywaniem demona, którego później nie będzie można kontrolować.

Dosyć często Musk’a nazywa się prawdziwym odpowiednikiem postaci słynnego inżyniera i filantropa, Tony’ego Starka, bohatera komiksów Marvela pod tytułem „Iron Man”. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest rola założyciela PayPal’a w najnowocześniejszych korporacjach, takich jak Space X (amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego), który jest pierwszym kontraktorem NASA jeśli chodzi o zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Elon Musk jest obok twórcy serwisu społecznościowego Facebook – Marka Zuckerberga oraz aktora Ashtona Kutchera, jednym z głównym inwestorów firmy Vicarious. Jej celem jest zbudowanie komputera, zdolnego do myślenia niczym żywa istota i używającego połączeń neuronowych do przekazywania impulsów odpowiedzialnych za kontrolę ciała i mowy. Zapytany, jak jego deklaracje mają się do finansowania tego projektu odpowiedział, że robi to, aby mieć na wszystko oko.

Sztuczna inteligencja, jak każda inna technologia, może przynieść wiele korzyści, ale idzie też za tym mnóstwo niepewności i obaw. Czy ludzkość jest gotowa na tak odważny krok? Teleguru poruszało niedawno podobny temat, w odniesieniu do działającego na systemie Apple iOS, osobistego asystenta i nawigatora wiedzy – Siri oraz relacji aplikacji z chorym na autyzm dzieckiem.

Źródło: The Guardian

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.