Szum w uszach? Z pomocą przychodzi aplikacja Tinnitracks

Opublikowano: 2015-03-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #gry / aplikacje

news-tinnitracks-sonormed-aplikacjaNiemiecki startup Sonormed twierdzi, że jego nowa aplikacja zwana Tinnitracks jest w stanie wyleczyć szumy uszne. W jaki sposób działa to rozwiązanie?

Często mówi się, że „dzwoni nam w uszach”, szczególnie po dłuższym przebywaniu w miejscu z głośną muzyką czy też innymi nadmiernymi hałasami. Zazwyczaj po dłuższej lub krótszej chwili pisk ten ustaje. Niestety, miliony osób muszą się męczyć z tym schorzeniem niemal na okrągło. Mimo nazwy, szumy uszne (Tinnitus) mają swój początek w mózgu i jak pokazują ostatnie badania neurologiczne, jest to symptom zaburzeń nadpobudliwości w korze słuchowej mózgu. Twórcy Tinnitrack wyszli jednak naprzeciw narażonym na tego typu ból i proponują własną „audioterapię”.

news-tinnitus-1Założeniem aplikacji jest wykorzystanie neuroplastyczności, czyli zdolność mózgu do reagowania i adaptowania się do zmieniających warunków oraz przyswajania nowych rzeczy. Tinnitracks analizuje każdy utwór i filtruje częstotliwości, które powodują występowanie szumów u każdej z osób. Następnie otrzymuje się piosenkę w dostosowanej do potrzeb, poprawionej wersji. Podczas odtwarzania takiej muzyki, słuchacz (a właściwie jego mózg) dostosowuje się do zmian dźwięku, w następstwie czego po jakimś czasie maleje wspomniana nadpobudliwość.

Oczywiście, termin „po jakimś czasie” jest tutaj jedną z najważniejszych kwestii. Zdaniem Sonormed, należy słuchać zalecanych utworów przez jedną lub maksymalnie dwie godziny dziennie, przez przynajmniej sześć miesięcy. Dopiero po spełnieniu tych warunków będzie można dostrzec jakiekolwiek efekty.

Problem w tym, że roczna subskrypcja do usługi/aplikacji Tinnitracks kosztuje aż 539 euro. Jej skuteczność nie została jeszcze potwierdzona, zatem niezwykle trudno przypuszczać, że z takiego „leczenia” skorzysta wiele osób.

Źródło: Engadget

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.