Szybki Internet w przestworzach zmierza do Europy

Opublikowano: 2015-09-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie #pozostali #sprzedaż / wyniki

news-deutsche_telekom-inmarsat-wifi_w_samolotachO ile Wi-Fi na pokładach samolotów w Stanach Zjednoczonych jest coraz powszechniejsze, w Europie jest z tym nieco gorzej. Może się to jednak zmienić wraz z wprowadzeniem przez Deutsche Telekom i Inmarsat rozwiązania zwanego European Aviation Network.

European Aviation Network będzie opierać się na technologiach obu firm, łącząc nadajniki LTE z siecią satelitarną, w celu zapewnienia dostępu do szybkiego Internetu na całym kontynencie. Inmarsat dostarczy sieć MSS (Mobile Satellite Services) z pasmem S o częstotliwości 30 MHz (2 x 15 MHz), która pokrywa wszystkie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Deutsche Telekom przygotuje z kolei 300 specjalnie zmodyfikowanych stacji bazowych LTE z zasięgiem do 80 km (zwykłe maszty oferują zasięg około 10 km), które będą w stanie poradzić sobie z samolotami podróżującymi na wysokości około 3 kilometrów. Powyżej tej wartości dostarczeniem zasięgu zajmą się satelity Inmarsat.

Testy nowego rozwiązania mają się rozpocząć w 2017 roku. Początkowo, pierwszym przewoźnikiem, który wprowadzi w życie EVN miał być British Airways, ale teraz wiadomo, że została nim Lufthansa. Jej samoloty będą wyposażone w odpowiednie urządzenia, zdolne do połączenia zarówno z siecią satelitarną, jak i naziemnymi nadajnikami. Systemy te będą się automatycznie przełączały na danych wysokościach i zdaniem Inmarsat, zapewnią prędkości Wi-Fi „porównywalne z tymi, jakie osiągają łącza szerokopasmowe w domach”.

Źródło: Inmarsat

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.