T-Mobile: Przyszłość należy do eSIM

Opublikowano: 2015-12-04
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #T-Mobile #wyniki / raporty

news-tmobile-standard_esimPo 25 latach obecności na rynku karty SIM jakie znamy mogą zniknąć nam z oczu. Tradycyjne, plastikowe karty SIM, tak ważne w smartfonach i tabletach, zostaną zastąpione wbudowanymi kartami SIM, tzw. eSIM, zawierającymi informacje dotyczące profilu użytkownika i oferującymi możliwość zdalnej jego aktualizacji.

Nowe rozwiązanie ma zapewnić użytkownikom praktyczne korzyści. Nie potrzebne będzie szukanie spinacza do otworzenia gniazda karty SIM czy nożyczek do przycinania karty do formatu nano. Dzięki karcie eSIM możliwe będzie zapomnienie o tego typu czynnościach. Nie są to zresztą jedyne zalety. Wprowadzenie eSIM ma przyspieszyć proces łączenia maszyn i przyczynić się do rozwinięcia Internetu Rzeczy. W przyszłości jeszcze więcej urządzeń uzyska dostęp do Internetu – według prognoz, do 2020 roku każdy z nas będzie miał do dyspozycji do dziesięciu urządzeń. Przypisanie urządzeń do konkretnego konta ma być bardzo proste. Po zeskanowaniu numeru identyfikacyjnego nowego tabletu urządzenie zostanie aktywowane i przyłączone do sieci, w której znajdują się już inne podłączone produkty. Karta eSIM pozwoli również na zarządzanie poprzez jedną umowę większą liczbą urządzeń, niż jest to do tej pory możliwe.

news-tmobile-standard_esim-1Deutsche Telekom uważa, że karta SIM wbudowana na stałe oferuje wiele możliwości. Firma od wielu lat angażuje się w pracę licznych komitetów międzynarodowych, poświęconą rozwojowi otwartego standardu eSIM. Operatorzy sieci, producenci urządzeń i kart SIM pracują wspólnie pod egidą GSMA nad jednym standardem, który ma zostać ogłoszony w 2016 roku. Standard ten określi wymagania techniczne dla karty eSIM i sporządzi zasady, według których eSIM będzie działał.

Według T-Mobile Polska, nowy standard eSIM dla urządzeń konsumenckich pojawi się na rynku już w 2016 roku, a na dobre wystartuje w 2017 roku. Pierwsze rozwiązania będą najprawdopodobniej opracowane do stosowania na urządzenia do noszenia (wearables). Na początku powinniśmy poznać przede wszystkim rozwiązania hybrydowe, łączące cechy kart eSIM i plastikowych. A nie później niż w ciągu 10 lat, zdaniem operatora nastąpi kres zwykłych kart SIM.

Źródło: T-Mobile

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.