Tani, ale drogi iPhone 6

Opublikowano: 2014-09-24
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie #Apple #sprzęt / podzespoły

news-iphone6-components
Według obliczeń koszty podzespołów, z których składa się nowy smartfon Apple’a to około 700 złotych. Ale za najtańszy model iPhone’a 6 w Polsce trzeba będzie zapłacić ponad czterokrotność tej sumy.

Jak zwykle od kilku lat, po premierze nowego urządzenia koncernu Apple fachowcy i zapaleńcy po rozebraniu go na części pierwsze przystępują do obliczeń, ile firma z Cupertino wydała tym razem na produkcję pojedynczego egzemplarza swojego flagowego telefonu. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’a 6. Jak tym razem wypada ta techniczno – finansowa sekcja?

Aby zobaczyć, co wśród najważniejszych podzespołów iPhone’a podrożało, a co być może staniało, najlepiej porównać ten model do jego poprzednika – iPhone’a 5S. Okazuje się, że rewelacji nie ma. Najdroższym elementem iPhone’a 6 jest wyświetlacz, za który producent płaci około 41,5 dolarów (ok. 125 złotych), w przypadku iPhone’a 5S wyświetlacz kosztował 36 dolarów (ok. 110 złotych). Drugim najbardziej kosztownym podzespołem jest procesor. W iPhonie 5S jego koszt to 36.40 dolarów (ok. 110 złotych), natomiast w iPhonie 6 niewiele więcej – 37 dolarów (ok. 115 złotych). Chwalony przez wielu recenzentów aparat fotograficzny w iPhonie 6 kosztuje 16.50 dolara (ok. 50 złotych) i jest tańszy niż ten zastosowany w iPhonie 5S, za który Apple musiał płacić 17.39 dolarów (ok. 53 złotych).

Okazuje się, że od czasów produkcji iPhone’a 5S znacząco spadła cena baterii. W ubiegłym roku, gdy iPhone 5S pojawił się na rynku, za ogniwo trzeba było zapłacić 4.99 dolarów (ok. 15 złotych), natomiast przy wytwarzaniu iPhone’a 6 Apple wydaje na baterię 3.50 dolarów (ok. 11 złotych).

Oczywiście można jeszcze długo wyliczać drobniejsze podzespoły składające się na iPhone’a 6 oraz ich koszty. Wystarczy jednak powiedzieć, że w sumie wyprodukowanie najnowszego smartfona Apple kosztuje 227 dolarów (ok. 700 złotych), czyli więcej niż w wypadku jego poprzednika – 211.49 dolarów (ok. 640 złotych). Oczywiście, raczej nie trzeba dodawać, że w przypadku iPhone’a 6 Plus koszty podzespołów są wyższe.

Tymczasem według zapowiedzi najtańszy model iPhone’a 6 ma kosztować w Polsce 2949 złotych. To oznacza ponad cztery razy więcej niż koszty podzespołów. Oczywiście trzeba pamiętać, że ceny podzespołów to nie wszystko, są także koszty produkcji czy choćby zastosowanych w urządzeniu technologii. Warto jednak wiedzieć na wszelki wypadek za co i ile się płaci…

Źródło: iFixit

 

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.